Bienále umění v Benátkách, které skončilo tuto neděli, letos přivítalo přes půl milionu návštěvníků. Oznámili to pořadatelé, podle nichž tak pokračuje trend posledních osmi let, kdy bienále roste návštěvnost.

Zatímco roku 2007 do Benátek za uměním přijelo 319 tisíc lidí, před dvěma roky už návštěvnost byla 475 tisíc lidí.

Letošní bienále ji ještě o 25 tisíc překonalo. To ale především proto, že přehlídka byla otevřená už od 9. května, zatímco všechny předchozí ročníky začínaly až v červnu. Letošní bienále průměrně přivítalo 2899 lidí denně.

Možná i díky politickým tématům – letošní přehlídka se týkala Marxe, integraci islámu v Evropě, výročí arménské genocidy či ruské anexe Krymu – vzbudilo bienále o 79 procent vyšší ohlas na sociálních sítích. Přehlídku umění, která byla založena roku 1895, dnes na Twitteru sleduje 452 tisíc followerů.

A bienále je na síti vidět i jinde. Podstatnou část hlavní expozice i jejích exteriérů, které letos uspořádal nigerijský kurátor Okwui Enwezor, je volně přístupná online v projektu Google Cultural Institute.

Ani návštěvnost letošního bienále se ale zdaleka nevyrovná přehlídce umění Documenta, která se koná vždy jednou za pět let v německém Kasselu. Poslední ročník, Documentu s pořadovým číslem 13, zde v roce 2012 během čtyř měsíců vidělo 905 tisíc lidí.

Také Documentě ale návštěvnost roste. Předchozí akci v Kasselu roku 2007 navštívilo o 110 tisíc lidí méně.

Bienále umění v Benátkách mělo roku 2013 zhruba 475 tisíc návštěvníků, v roce 2011 okolo 440 tisíc, v roce 2009 zhruba 375 tisíc, o dva roky dříve 319 tisíc návštěvníků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist