Oratorium Lost Objects na Nové scéně Národního divadla uvedou tvůrci jeho tuzemské podoby v autorizované verzi bez dýdžeje a s mezzosopranistkami. Místo kontratenorů z původní podoby oratoria se v Praze představí sopranistka Jitka Burgetová a mezzosopranistky Jana Horáková Levicová a Lucie Hilscherová.

Premiéra díla, jehož tématem jsou ztracené předměty důsledně zkoumané ze všech stran, se na Nové scéně uskuteční 17. prosince, první repríza bude o dva dny později. Následně bude oratorium znovu uvedeno 14. a 24. ledna. Za tvůrce o tom ve čtvrtek informovala Jitka Slavíková.

"Přizpůsobil jsem inscenaci našemu hudebnímu prostředí, kde je mimo jiné nedostatek kontratenorů," uvedl dirigent a umělecký ředitel Opery ND a Státní opery Petr Kofroň k nastudování inscenace, v níž hraje velkou roli i její vizuální stránka.

V originále je Lost Objects obsáhlou hudební skladbou pro soprán, dva kontratenory, komorní smíšený sbor a barokní orchestr ve spojení s rockovou kapelou a dýdžejem, který hudbu v samostatných vstupech remixem přetváří v metaforu ztráty.

Vedle Orchestru Opery ND s dirigentem Kofroněm se v české verzi představí také Kühnův smíšený sbor pod vedením druhé sbormistryně Lenky Navrátilové.

Libretistka Deborah Artmanová shrnula do jedenácti částí textu libreta ve zkratce různé podoby ztrát, které denně potkávají každého z nás, od ztrát banálních věcí po ztráty nenahraditelné.

Na formu barokního oratoria jednotliví autoři navazují jen volně. Premiéra Lost Objects ve scénickém provedení se uskutečnila v roce 2001 v Drážďanech.

Autory hudby je trojice amerických soudobých skladatelů Michael Gordon, David Lang a Julia Wolfeová, tedy zakladatelé newyorského uskupení Bang on a Can. Jejich otevřenost k různým hudebním žánrům napříč současností i historií jim umožňuje oslovovat relativně široké publikum.

V České republice se představili na koncertu Bang on a Can all Stars v roce 1999 v rámci festivalu Pražské jaro, skladatel Lang byl minulý měsíc hostem festivalu Struny podzimu.

"Skladba začíná tou nejobyčejnější větou nazvanou Ztratil jsem ponožku sestávající ze seznamu věcí, které můžete v každodenním životě ztratit. Některé z nich jsou úplně obyčejné, jako například „ztratil jsem klíče“, „ztratil jsem lístek“, „ztratil jsem spojení“, jiné jsou smutné jako „ztratil jsem otce“, „ztratil jsem matku“. A některé jsou konkrétnější, jsou zde ztracení lidé, ztracené jazyky, ztráta schopnosti zapamatovat si slova, tedy akustická afázie. V té skladbě se zkoumá obrovské množství nejrůznějších druhů ztrát," řekl o oratoriu Lang v rozhovoru pro Český rozhlas 3 – Vltava.

Národní divadlo v sezoně 2015/2016 na své scéně a na scénách Státní opery, Nové scény ND a Stavovského divadla nabízí celkem devět operních premiér. Po skončení této sezony čeká od 1. července 2016 budovu Státní opery plánovaná rekonstrukce. Jedinou operní premiérou nadcházející sezony ve Stavovském divadle bude 21. ledna příštího roku Popelka Gioacchina Rossiniho.