Zdeněk Lyčka se ředitelem Českých center nemohl stát v obtížnější situaci. Se sítí dvaadvaceti poboček, které v zahraničí šíří tuzemskou kulturu, chce více propagovat vědu a expandovat do Asie. Jenže k tomu potřebuje peníze. A Lyčka jich v nejlepším případě bude mít jen tolik jako jeho předchůdkyně Vilma Anýžová.
„Letos se sníží zisk z provozu Českého domu v Moskvě,“ přiznává Lyčka v narážce na budovu, kde si čeští podnikatelé už roky pronajímají byty a kanceláře. Česká centra tím do rozpočtu získávala okolo 80 milionů korun ročně, od zavedení protiruských sankcí ale zájem českých firem o působení v Rusku klesá.
„Letos by zisk mohl být o několik milionů nižší, byť jsou to zatím jen odhady,“ konstatuje Lyčka. Přesto už šéfy Českých center na každoročním setkání v Praze varoval, že jim příští rok nebude moci navýšit rozpočty.
A zrovna nyní by to ředitelé potřebovali. Jestliže ministerstvo zahraničí vezme na vědomí Lyčkovu koncepci, což musí učinit do konce roku, začnou šéfové Českých center působit i v okolních zemích – například České centrum v korejském Soulu by mělo vymýšlet projekty i pro Filipíny a Tchaj-wan. Podobně už teď centrum v ukrajinském Kyjevě „pokrývá“ Bělorusko.
„Vycházím z toho, jak jsem sám řídil České centrum ve Stockholmu,“ říká Lyčka o letech 1998 až 2002, kdy si prý ověřil, že „kdo zná jazyky a umí návazat kontakty, dovede ze Švédska pokrývat i dění v Norsku a v Dánsku“.
Pokud by se tento úsporný model aplikoval na země Beneluxu, mohl by Lyčka ušetřit zavřením jednoho z Českých center působících v Haagu/Rotterdamu, nebo v Bruselu. Tomu se ale nový ředitel chce vyhnout. „Diplomaticky by to byl špatný signál pro přijímací zemi, že naše síť nefunguje,“ míní Lyčka na základě vlastní zkušenosti pro změnu z dob, kdy byl velvyslancem v Dánsku. Další možné úspory se nabízejí v "efektivnějším provozu" center v Milánu a Düsseldorfu. Teď ale Lyčka jakékoliv zavírání odmítá.
Některé jeho představy však vzbuzují otázky. Například jestli šéfové Českých center nebudou muset za každou cenu „vykazovat aktivitu“ v sousedních zemích jen proto, aby si to úředníci v Praze odškrtli v příslušných kolonkách. A problematické jsou i úvahy o expanzi do Pekingu, kde by České centrum patrně využilo kancelář a společenský prostor na zastupitelském úřadě.
O otevření pobočky v Číně „je na ministerstvu zahraničí politický zájem“, říká Lyčka v době, kdy je jeho zřizovatel v politice vůči Číně vstřícnější než za časů Václava Havla.
Právě na příští rok ale připadají Havlovy nedožité 80. narozeniny, což chtějí Česká centra ve světě připomenout. Kdyby tak učinila v Číně, existují dvě varianty: zamlčet Havlovy styky s dalajlamou a důraz na lidská práva, který byl přitom pro bývalého českého prezidenta stěžejní, nebo riskovat, že Češi své čínské hostitele pobouří. „Já se domnívám, že existuje i zlatá střední cesta,“ namítá Lyčka a za příklad dává nedávnou výstavu Havlových snímků od fotografa Jiřího Jírů, které byly k vidění v Českém centru v pražské Rytířské ulici. To slouží mimo jiné jako „inkubátor“ projektů, jež z Prahy cestují dál do zahraničí.
„Dovedeme Havla představit jako člověka, který sehrál podstatnou roli v našich dějinách a byl vrcholným představitelem země, tak, aby to i Číňané respektovali,“ odmítá Lyčka zatím jen teoretickou námitku, že vybrat si zrovna pro Čínu projekt, v němž nefiguruje dalajlama, by znamenalo zcenzurovat část prezidentova odkazu. „Už dříve jsem v Hongkongu prosadil překlad Havlových Dopisů Olze a v Číně jsme představili sborník českých spisovatelů, v němž Havel figuroval. Cesta se najde vždy. A někdy třeba pomůže výročí,“ míní Lyčka asi v narážce na rok 2017, kdy bude 80. výročí zase slavit pražské Letiště Václava Havla.
V 70. a 80. letech vystudoval systémové inženýrství a dvojobor angličtina–dánština. Ve státních službách působí pětadvacet roků, za tu dobu byl ředitelem Českého centra ve Stockholmu i velvyslancem v Dánsku. Na pozici ředitele Českých center se hlásil už roku 2012, kdy ve funkci končil Michael Pospíšil. Nyní na postu nahradil Vilmu Anýžovou. Poslední rok a půl Lyčka vedl Úsek strategie a rozvoje Českých center, jehož šéf je zároveň ředitelem Českého centra Praha v Rytířské ulici. Lyčka je také cestovatel, roku 2011 přešel na lyžích 600 kilomerů přes ledovec v Grónsku a letos mu nakladatelství Argo vydalo knihu Na kajaku z Prahy do Severního moře o cestě, na níž „odpádloval“ 881 kilometrů.
Ohrožený rozpočet Českých center chce Lyčka dorovnat ze soukromé sféry. Generálního partnera ale v byznysu nenajde, na to prý síť není dostatečně silná ani etablovaná v bývalých zemích Sovětského svazu, kde by podnikatelům mohla „otevírat dveře kulturou“.
Protože Lyčka chce ale klást větší důraz na podporu výzkumu, vědy a vzdělávání, věří, že k oslovení byznysové sféry ještě bude příležitost. Ostatně během jeho působení v Dánsku mu některé akce sponzoroval dealer automobilů Škoda. „Nejtěžší bude zvážit, kdy v zahraničí zvyšujeme povědomí o České republice a kdy už bychom jen podporovali soukromé zájmy, aniž bychom z toho sami něco měli,“ míní.
Česká centra přesto z něčeho žít musí a „nikdy nebudou Goethe-institutem ani Britskou radou“, srovnává Lyčka s obdobnými institucemi, částečně placenými z veřejných zdrojů Německa a Velké Británie. Obě ale mají vyšší příspěvky od státu a vydělávají si jazykovými kurzy, což Českým centrům funguje jen v Rusku a na Ukrajině.
„Nemůžeme slepě okopírovat cizí model, musíme přijít s vlastní strategií, která vezme v potaz specifické přednosti a postavení České republiky,“ dodává Lyčka, podle kterého by tak Česká centra do budoucna měla mít „více tváří“.
Ve střední Evropě by kultivovala image spolehlivého souseda, v USA nebo Japonsku by představovala Čechy coby kreativní národ a v Číně jako obchodní partnery s kulturní historií. Podle Zdeňka Lyčky to vše lze skloubit – a ještě z toho vyjít se ctí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist