Tvůrce ságy Hvězdné války George Lucas se nepodílel na očekávané sedmé epizodě nazvané Síla se probouzí. Teď, když se blíží její premiéra, má Lucas smíšené pocity podobné rozvedenému otci, jenž jde na svatbu svého dítěte.

Lucas, který sérii Star Wars před třemi lety prodal společnosti Walt Disney Company za zhruba 4 miliardy dolarů, to řekl v rozhovoru pro deník Washington Post. Zdůraznil v něm, že s novým filmem, jenž bude mít celosvětovou premiéru 18. prosince, ho nic nespojuje.

Starší zprávy hovořily o tom, že Lucas se na snímku bude podílet jako konzultant. Teď ale režisér řekl, že Disneymu se nelíbily příběhy, které si pro novou trilogii připravil.

„Mluvit někomu jinému do práce nejde,“ vysvětlil Lucas v interview, které deník otiskl v pondělním vydání. „Buď nad vším máte kontrolu jako diktátor, nebo se toho neúčastníte. Protože ta první možnost nevyšla, rozhodl jsem se, že se s Hvězdnými válkami obrazně řečeno rozvedu,“ prohlásil.

„Věděl jsem, že nemám, jak do toho zasahovat. Jedině bych lidi z Disneyho štval, a také mně by to šlo na nervy. Především bych tím ale zkazil vizi, kterou pro film měl režisér J. J. Abrams,“ uvedl.

Rozhovor proběhl před dvěma týdny. V té době ještě Lucas sedmou epizodu, v níž znovu účinkují protagonisté původní trilogie Harrison Ford, Carrie Fisherová a Mark Hamill, neviděl.

Své pocity před tím, než snímek uvidí, Lucas přirovnává k situaci po rozvodu. „Bude u toho má bývalá manželka, má nová manželka, ale já se budu muset hodně zhluboka nadechnout, vydržet to a pokusit se si to užít, protože tak to je a takhle jsem to sám rozhodl,“ rozvedl tuto metaforu Lucas.

Režisér také v interview obhajoval své kontroverzní rozhodnutí, když roku 1997 v nové verzi původních Hvězdných válek předělal kratičkou přestřelku mezi pašerákem Hanem Solem a postavou jménem Greedo. V nové verzi Lucas nechal Greeda vystřelit jako prvního, čímž mezi fanoušky Hvězdných válek nastartoval jeden z nejdéle trvajících sporů.

„Han Solo si měl vzít princeznu Leiu. Kdybychom se pak ohlédli zpátky, chtěli bychom, aby byl Solo chladnokrevný zabiják?“ vysvětlil svoji motivaci Lucas a dodal, že o Solově postavě vždy přemýšlel jako o hrdinovi ražení Johna Waynea.

„Když jste jako John Wayne, nestřílíte po lidech jako první – necháte je, aby vystřelili oni,“ řekl v narážce na „mytickou realitu“ světa svých filmů. George Lucas prý doufá, že ji diváci ve Star Wars vždy vnímali.