Americký režisér Spike Lee doufá, že jeho nový film Chi-Raq, který vznikl adaptací starořecké divadelní komedie Lysistrata, něco změní na vlně násilí a míře používání zbraní v americkém Chicagu. 

Jeho snímek vychází z téměř 2500 let staré hry dramatika Aristofana, v níž hrdinka nabádá řecké ženy, aby neposkytovaly sex mužům, dokud muži neukončí peloponéskou válku. Stejným způsobem chce hrdinka Leeova filmu přesvědčit znepřátelené chicagské gangy, aby odložily zbraně.

Snímek se jmenuje Chi-Raq podle hovorové přezdívky, která kvůli vysoké míře násilí přirovnává třetí největší město ve Spojených státech ke konfliktním oblastem na Blízkém východě. Také trailer na film začíná oznámením, že v Chicagu už bylo spácháno víc vražd, než kolik zemřelo členů amerických speciálních jednotek v Iráku.

„Musíme se naučit soucítit s lidmi, kteří nejsou jako my, nemluví jako my, a dokonce ani nevypadají jako my. Ale pořád jsou to lidé,“ řekl režisér Lee, který na premiéře snímku zmínil devítiletého chlapce Tyshawna Leea. Ten byl minulý měsíc zavražděn v boční uličce v Chicagu, kam jej z parku odlákali členové místního gangu.

„Musí nám záležet na lidských životech. Poprava Tyshawna Leea by nás měla všechny rozčílit. A nezáleží na tom, jestli jeho otec příslušel k nějakému gangu, nebo ne. Žádnému devítiletému dítěti by se na světě nemělo stát, že ho někdo popraví dvěma kulkami do hlavy a pěti kulkami do těla,“ dodal režisér.

Ve filmu lídry gangů nazvaných Chi-raqové a Kyklopové ztvárnili hudebník a televizní moderátor Nick Cannon a herec Wesley Snipes. Protagonistku snímku Lysistratu hraje Teyonah Parrisová, známá ze seriálu Mad Men, ve snímku dále účinkují John Cusack, Angela Bassettová, Jennifer Hudsonová, Dave Chappelle nebo Samuel L. Jackson.

„Hněv směřovaný na jednu konkrétní věc nemusí vždy skončit špatně. Někdy je dobře, když se diváci v kinech naštvou, jako se to stalo u filmu Jednej správně,“ řekl Lee v narážce na svůj nejznámější snímek z roku 1989, jenž vypráví o tom, jak v newyorském Brooklynu vypuknou rasové nepokoje.

Lee byl za scénář k Jednej správně nominovaný na Oscara, dnes má film ve svých sbírkách i americká Kongresová knihovna.

Snímek Chi-Raq do amerických kin vstupuje v pátek. Protože jde o první celovečerní film, na němž se podílela společnost Amazon Studios, záhy bude k vidění i na internetové platformě Amazonu. Českého distributora zatím Chi-Raq nemá.

Související