Irská rocková kapela U2 se v neděli vrátila do Francie, kde musela po teroristických útocích v Paříži odložit dva koncerty. Právě obětem útoků nyní U2 vzdali poctu.

Koncerty irské kapely v Paříži měly původně proběhnout 14. a 15. listopadu. Oba byly přeložené na později kvůli koordinovaným útokům Islámského státu, které ve francouzské metropoli 13. listopadu zabily 130 lidí.

K nejhoršímu útoku došlo v klubu Bataclan během koncertu garage rockové kapely Eagles of Death Metal. Právě proto se spekulovalo, že se tito Kaliforňané v neděli ukážou v pařížské AccorHotels aréně coby hosté U2. To se však nestalo.

„Vive la France. Dnes večer jsme všichni Pařížané, ce soir nous sommes tous Parisiens,“ řekl na koncertu zpěvák U2 Bono. „Pokud milujete svobodu, je Paříž vaším domovem. Chceme říct něco málo o ztrátě, kterou dnes cítíte. Zármutek je zřejmě rána, která se nikdy nezahojí,“ dodal.

Na konci koncertu se na obří obrazovce objevila jména obětí útoků vyvedená v modré, bílé a červené.

Už před vystoupením U2 na svých stránkách uvedli: „Je skvělé, že jsme se mohli vrátit do Paříže. Spekulovalo se, že s námi dnes vystoupí Eagles of Death Metal, tak to ale není. Máme připraveného jiného hosta.“

Tím nakonec byla písničkářka Patti Smith, která s U2 zazpívala skladbu People Have the Power. Stalo se tak k nadšení diváků a na konci celého dvouhodinového vystoupení.

U2 budou v Paříži koncertovat ještě v pondělí, Eagles of Death Metal by se tedy teoreticky mohli zúčastnit tohoto vystoupení.

Spousta fanoušků psalo, že zajít na koncert U2 je v tuto chvíli symbolické a důležité pro Paříž, aby se město po útocích posunulo dál. Jiní zdůrazňovali, že se na koncert jít nebojí.

Ve Francii stále platí výjimečný stav a také v neděli po ulicích chodili vojáci v uniformách, vyzbrojení samopaly. Rovněž pařížští policisté jsou ozbrojeni. K žádným incidentům ale nedošlo.