Vítězem tradiční ankety Lidových novin Kniha roku se stala kniha Doba z druhé ruky. Konec rudého člověka od Světlany Alexijevičové, oceněná Nobelovou cenou za literaturu pro rok 2015.
Na druhé příčce se umístil titul Podvolení spisovatele Michela Houellebecqa. Třetí a čtvrté místo získaly knihy Černá zem od Timothyho Snydera a V obecném zájmu od Michaela Wögerbauera, Petra Píši, Petra Šámala, Pavla Janáčka a kolektivu.
Za skupinu Mafra, která Lidové noviny vydává, o tom informovala Silvie Škábová. Výsledky ankety budou vyhlášeny v pátek večer a kompletně zveřejněny v sobotním vydání LN.
Text vítězné knihy je mozaikou desítek skutečných hlasů, které Alexijevičová zaznamenala na magnetofon při rozhovorech s nejrůznějšími lidmi. Knihu v překladu Pavly Boškové vydal Pistorius & Olšanská, autorka o ní hovořila i vloni, kdy navštívila Česko jako host Festivalu spisovatelů Praha.
Světlana Alexijevičová se narodila 31. května 1948 v ukrajinském městě Stanislav, vyrůstala však v Bělorusku. Po ukončení studií se věnovala žurnalistice a autorskou dráhu započala v minském literárním magazínu Neman. Jako novinářka psala o událostech, jako byla druhá světová válka, pád Sovětského svazu či katastrofa v Černobylu.
V Bělorusku se z ní brzy stala persona non grata a Lukašenkův totalitní režim se postaral o její odchod. Bělorusko opustila v roce 2000 a v dalších letech našla útočiště v Paříži a Berlíně. K jejím nejznámějším knihám patří prozaický debut Válka nemá ženskou tvář (česky 1986) a Modlitba za Černobyl (česky 2002). Podepsána je také pod scénáři více než dvou desítek krátkých dokumentárních snímků.
V roce 2013 obdržela Mírovou cenu německých knihkupců a ve Francii Prix Médicis Essai. Její kniha Konec rudého člověka zvítězila ve Francii v anketě o nejlepší román roku 2013.
V první desítce oceněných v Knize roku LN se ještě objevili autoři Martin C. Putna (Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity), Antonín Přidal (Zpovědi a odposlechy), Petr Pithart (Po Devětaosmdesátém. Rozpomínání a přemítání), Anna Bolavá (Do tmy) nebo Jan Faktor (Jiříkovy starosti o minulost).
Na dalších příčkách se umístili Petr Placák (Gottwaldovo Československo jako fašistický stát), Umberto Eco (Nulté číslo), Petr Hruška (Jednou větou) a kolektiv autorů Michal Jareš, Martin Foret, Pavel Kořínek a Tomáš Prokůpek (Dějiny československého komiksu 20. století).
Tradice ankety, spojená se jménem Karla Čapka, vznikla už v roce 1928, obnovena byla v roce 1991.
Letos v ní hlasovalo přes 200 spisovatelů, překladatelů, editorů, literárních kritiků, humanitních i přírodních vědců a jiných osobností literárního a veřejného života.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist