Film Mládí italského režiséra Paola Sorrentina v sobotu večer v Berlíně získal hlavní cenu Evropské filmové akademie. Stal se nejen nejlepším evropským snímkem letošního roku, ale uspěl i v kategoriích pro nejlepší režii a herecký výkon.

Divácká porota jako nejlepší film vybrala španělský kriminální snímek La Isla mínima. Česká nominace se letos v žádné kategorii neobjevila.

Cenu za celoživotní dílo převzala devětašedesátiletá britská herečka Charlotte Ramplingová, známá například ze snímků Jindřich VIII. a jeho šest žen či Bazén. Ramplingová v sobotu obdržela i cenu za nejlepší ženský herecký výkon, a to za roli v britském dramatu nazvaném 45 let.

Ocenění za přínos světové kinematografii obdržel rakouský herec Christoph Waltz.

Nominaci za nejlepší režii proměnil Paolo Sorrentino za vyznamenané drama Mládí. Film bodoval i v kategorii pro nejlepšího herce, kde uspěl jeho protagonista, Brit Michael Caine. Ten obdržel také čestnou cenu EFA.

Nejlepší komedií se stal snímek Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě švédského režiséra a scénáristy Roye Anderssona. Komedie vznikla v koprodukci Švédska, Francie, Německa a Norska.

Cenu za nejlepší scénář EFA přiřkla dvojici Jorgos Lanthimos a Efthimis Filippu za sci-fi Humr. Nejlepším dokumentem letošního roku se stal britský snímek Amy režiséra Asifa Kapadii o zesnulé zpěvačce Amy Winehouseové.

Ocenění za nejlepší animovaný film připadlo Písni moře režiséra Tomma Moora.

Předávání cen zahájil v budově berlínského kulturního a uměleckého střediska Berliner Festspiele před více než 900 pozvanými hosty předseda EFA, německý režisér Wim Wenders. Slavnostním večerem provázel německý komik Thomas Hermanns.

Při loňském udílení cen EFA v Rize získal hlavní trofeje film Ida polského režiséra Pawla Pawlikowského. Dostal cenu za nejlepší film, za režii a za scénář. Snímek o dramatických osudech polské jeptišky v dobách komunismu jako nejlepší vyhodnotila i divácká porota.

Držitelé Evropských filmových cen 2015


Nejlepší film:
Mládí - Itálie/Francie/Velká Británie/Švýcarsko, režie Paolo Sorrentino

 

Nejlepší komedie:
Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě - Švédsko/Francie/Německo/Norsko, režie Roy Andersson

 

Nejlepší režie:
Paolo Sorrentino - Mládí

 

Nejlepší herec:
Michael Caine - Mládí

 

Nejlepší herečka:
Charlotte Ramplingová - 45 let

 

Nejlepší scénář:
Jorgos Lanthimos a Efthimis Filippu - Humr

 

Nejlepší dokument:
Amy - Británie, režie Asif Kapadia

 

Nejlepší animovaný film:
Píseň moře - Irsko/Belgie/Dánsko/Francie/Lucembursko, režie Tomm Moore

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist