Cenu Vasilije Kandinského, tedy jedno z nejvýznamnějších ruských uměleckých ocenění, letos získal konceptuální výtvarník Andrej Filippov.

Ocenění obdržel v kategorii Projekt roku za svoji instalaci nazvanou The Wheel in the Head. Ta byla součástí výstavy v Muzeu fondu Jekatěrina v Moskvě. Filippov na výstavě zkoumal svoji totožnost a to, jaká je jeho role v dějinách, uvedli pořadatelé.

Andrej Filippov je od přelomu 80. a 90. let klíčovou osobností takzvaného moskevského konceptualismu. Ještě za perestrojky se například v Římě podílel na významné přehlídce Moskva – Třetí Řím, kde svým dílem navazoval na teorii ruského cara Ivana Třetího, jenž po pádu Konstantinopole označil Moskvu za duchovní centrum křesťanského světa.

Na Kandinského cenu byl Filippov navržen již roku 2012, tehdy ale nominaci neproměnil. Tento týden spolu s cenou získal šek v přepočtu na 40 tisíc eur.

Cenu pro projekt roku začínajícího umělce, se kterou je spojené ocenění ve výši 10 tisíc eur, získala Olga Krojtorová za performanci zvanou Fulcrum. Umělkyně během ní na dvoře Moskevského městského muzea stála na vysokém sloupu.

Cenu za vědecké dílo v oboru dějin umění získal spisovatel a filozof Valerij Podoroga za dvojdílnou publikaci o filmaři Sergeji Ejzenštejnovi.

Laureát Kandinského ceny se letos poprvé volil ve dvou kolech. To první je anonymní, ve druhém porotci vybraným dílům udělují známky od jedné do deseti.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist