Hlavní město Praha chce na grantech pro kulturní instituce a divadla v příštích letech rozdělit 125 milionů korun. V rámci jednoletých grantů pro příští rok přispěje na kulturní projekty 96 miliony korun, ve víceletých pro roky 2017 až 2020 částkou 29 milionů korun, uvedla ČTK.
I s granty odsouhlasenými v předchozích letech Praha na podporu kultury v roce 2016 vydá celkem 299,7 milionu korun. Návrh schválil magistrátní výbor pro kulturu. Konečné slovo ohledně rozdělení grantů bude mít v lednu nebo únoru rada a poté zastupitelstvo.
Proti rozdělení grantů na literaturu se hned v pondělí ráno ozvali zástupci tuzemské Asociace spisovatelů, ceny Magnesia Litera, veletrhu Svět knihy a jarmarku Knihex, Festivalu spisovatelů Praha, Českého centra PEN Klubu, Centra Franze Kafky nebo nakladatelství Paseka či Labyrint.
V otevřeném dopise připomínají radním, že Praha před rokem získala titul "Kreativní město literatury UNESCO", a zavázala se tak k podpoře literatury. Na tu však radní vyhradili jen 5,9 milionu korun, tedy pouhá dvě procenta celkové částky určené na podporu kultury v hlavním městě.
„Řada zavedených i nových literárních akcí bude odsouzena k zániku či ke značným existenčním potížím a pražský literární život bude ochuzen a poškozen,“ stojí v otevřeném dopisu.
Členy komise Rady hlavního města Prahy pro oblast literatury, kteří o rozdělení grantů rozhodovali, byli podle stránek pražského magistrátu novináři Josef Chuchma a Petr Bílek. Když například odepřeli grant ocenění Magnesia Litera, ve zdůvodnění uvedli, že byť jde o nejviditelnější literární cenu, „přesto vzbuzuje v odborných kruzích pochybnosti o své reprezentativnosti“.
Obdobné ceny ve výtvarném umění či filmu naopak podporu od magistrátu obdržely – Čeští lvi 500 tisíc korun, Ceny Czech Grand Design 200 tisíc korun.
Podobně jako Magnesia Litera v hodnocení dopadl Festival spisovatelů Praha, který do metropole vloni přivezl spisovatelku Světlanu Alexijevičovou. Ta letos obdržela Nobelovu cenu za literaturu a její poslední knihu za nejlepší letošní počin čerstvě označila i výroční anketa Lidových novin Kniha roku. „Význam akce je za zenitem, rozpočet nedostatečně rozkrývá účelnost vynaložených prostředků,“ napsali členové komise, když Festivalu spisovatelů odmítli podporu.
Český PEN klub, který od magistrátu v posledních dvou letech dostával podporu ve výši 800 a 850 tisíc korun, by v příštím roce neměl obdržet ani korunu. Podle grantových odborníků patří do portfolia ministerstva kultury a jeho přitažlivost v posledních letech zeslábla.
Stejně tak by o podporu měla přijít společnost, která uděluje mezinárodní Cenu Franze Kafky. Tu v minulosti převzali spisovatelé Haruki Murakami, Amos Oz či naposledy letos Eduardo Mendoza. Pořadatelé ceny od magistrátu doposud dostávali příspěvek okolo 200 tisíc korun ročně. „Přes mezinárodní kredit se zdá, že dochází v aktivitách k útlumu,“ napsali členové komise.
Veletrh Svět knihy by na svůj doprovodný literární program měl místo loňských 300 tisíc dostat 170 tisíc korun. Z loňských 50 tisíc na 25 tisíc má klesnout podpora knižnímu jarmarku Knihex. Také program autorských čtení v kavárně Fra má místo loňských 180 tisíc obdržet jen 50 tisíc.
S návrhem na rozdělení peněz podle ČTK nesouhlasí také Divadlo v Řeznické a společnost Company.cz provozující Divadlo Komedie. Tomu prvnímu grantová komise, jejímiž členy byli pro oblast divadla Daniel Přibyl a Vlastimil Ježek, nenavrhla žádné peníze s odůvodněním, že v hodnocení nezískalo dost bodů. Peníze navrhované pro Divadlo Komedie mají sloužit jen pro dokončení sezony.
"Nesouhlasíme s dehonestujícím, poškozujícím, ale především neobjektivním a neinformovaným hodnocením své činnosti," uvedla ředitelka Divadla v Řeznické Yvetta Srbová, která se proti návrhu komise odvolá. Divadlo od města v letech 2013 a 2014 obdrželo granty ve výši 1,8 a 1,7 milionu korun.
Společnost Divadlo Company.cz, která v roce 2011 vyhrála výběrové řízení na provoz Divadla Komedie, pobírala roční dvanáctimilionovou dotaci, na rok 2016 má dostat 4,7 milionu korun. Doba stanoveného pronájmu totiž uplynula a částka má sloužit jen na dokončení sezony. Nové výběrové řízení na tento prostor však radnice dosud nevyhlásila.
"Rozhodnutí grantové komise vnímáme jako dovršení trvalé snahy úzkého spektra odborné veřejnosti zabránit našemu divadelnímu spolku provozovat Divadlo Komedie," napsal ředitel Vojtěch Štěpánek. Poukázal na to, že návštěvnost při okrajové dramaturgii přesahuje 75 procent, uvedeno bylo 17 premiér, většinou českých či světových.
Ředitelka Divadla Na Fidlovačce Eliška Balzerová, která se rovněž potýkala s nedostatkem financí, nakonec sehnala dva mecenáše, kteří nuselské scéně pomohou. Na příští rok od města žádala 14 milionů, grantová komise navrhla scénu podpořit pěti miliony korun.
Příští rok se největší podpory od magistrátu dostane divadlu Semafor, kterému výbor navrhuje přidělit 7,2 milionu korun. Pět milionů pro Divadlo Na Fidlovačce představuje druhou nejvyšší částku, končící soubor Divadla Komedie obdrží 4,7 milionu korun a Studio Hrdinů 4,2 milionu. Peníze nedostane Divadlo Bez zábradlí ani Divadlo v Řeznické.
"Grant není nároková složka, má sloužit na podporu dramaturgie a fungování divadel, o jeho přidělení rozhoduje výhradně komise složená z odborníků v daném oboru," řekl radní pro kulturu Jan Wolf za Trojkoalici a KDU-ČSL. "Jde o nepolitickou záležitost. I případná odvolání budou podle zákona nově vyřizovat úředníci ministerstva financí, nikoliv příslušný radní," doplnil.
O jednoleté granty na příští rok se hlásilo 765 projektů, deset jich komise vyřadila, 496 navrhla finančně podpořit. O víceleté granty pro roky 2017 až 2020 usilovalo 51 projektů. Uspělo jich 15.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist