V Císařské konírně Pražského hradu bude od úterý přístupná výstava slavného renesančního malíře Tiziana Vecelliho, jenž žil zhruba v letech 1485 až 1576.
Vedle malby ze sbírek hradní obrazárny přehlídka zahrnuje jeden z nejvzácnějších obrazů italské renesance – malbu Flóra, která patří k největším pokladům Galerie Uffizzi ve Florencii. Na výstavě naopak chybí druhý Tizianův obraz z českých sbírek, Apollo a Marsyas, bez něhož se obejde málokterá autorova výstava.
Obraz se stejným názvem však v expozici visí. Pochází stejně jako velká část prezentovaných děl ze soukromé sbírky a podle autorů výstavy se na něm Tizian podílel.
Výstava, již pro Správu Pražského hradu připravila společnost Art for Public, se měla původně konat již od loňského dubna, její začátek se posouval třikrát. Poprvé kvůli údajným komplikacím na italské straně, naposledy s odkazem na zhoršenou bezpečnostní situaci v Evropě.
Mezitím se pořadatelé neúspěšně pokoušeli na výstavu sehnat peníze prostřednictvím crowdfundingové sbírky. Nyní bude výstava nazvaná Tiziano – Vanitas s podtitulem Básník obrazu a odstínu krásy v Císařské konírně otevřená do 20. března.
Na rozměrném plátně Apollo a Marsyas, které je součástí obrazárny na zámku v Kroměříži, pracoval Tizian téměř tři desítky let až do své smrti v 91 letech. Svou působivostí, živostí, prací se světlem a barvou podle historiků v tomto díle Tizian předběhl dobu.
Obraz bývá označován za nejhodnotnější dílo v České republice, do Prahy ale zapůjčen nyní nebyl. "Zájemců je velmi mnoho, omezujeme se na nejvýznamnější, často mezinárodní výstavy," řekl již dříve mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka.
Naproti tomu Toaleta mladé ženy, která patří k pokladům Obrazárny Pražského hradu, vznikla v počátcích malířovy tvorby a podle kurátora nynější výstavy Lionella Puppiho je plná ideálů italské renesance. A zatímco kroměřížský obraz je slavný, pražský je podle Puppiho opomíjený.
Na výstavě ho proto konfrontuje se zmíněnou Flórou z Florencie, jež má obdobné téma, aby dokázal, že Hrad vlastní významné dílo benátského renesančního umění. Obrazů s velmi podobným výjevem jako na pražské malbě je na výstavě více, některé z nich jsou také ze soukromých sbírek.
Mladá polonahá žena zobrazená na obraze z Galerie Uffizzi jako bohyně Flóra byla oblíbenou umělcovou modelkou. Totožnost této krásky s hnědýma očima a dlouhými rezavými vlasy je neznámá.
Výstavu doplňují obrazy půjčené z několika zahraničních institucí a soukromýchsbírek. Jsou jimi převážně ženské podobizny, alegorie marnosti - vanitas a portréty a autoportréty z umělcovy pozdní tvorby. Vystaveny jsou i předměty z malířova života.
Tizian patří k nejdůležitějším osobnostem benátské školy 16. století a nejvýraznějším světovým umělcům vůbec. Maloval i krajiny a náboženské a mytologické výjevy, proslul však zejména jako portrétista.
Kurátorkou hradní výstavy je vedle Puppiho Serena Baccagliniová, která byla též kurátorkou výstavy děl Amedea Modiglianiho před pár lety v Obecním domě v Praze.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist