Neobvyklý pomník německého básníka Johanna Wolfganga Goetha, který od začátku září stojí u pražského kulturního institutu nesoucího jeho jméno, bude odstraněn.

Artefakt, v němž výtvarník Jiří David historický podstavec pod básníkovou bustou doplnil novým dílem, úřady povolily jen dočasně a dlouhodobé umístění povolit nechtějí. Podle serveru Lidovky.cz musí být pomník odstraněn do Štědrého dne, jinak institut obdrží půlmilionovou pokutu.

Říjnové odhalení pomníku na Masarykově nábřeží bylo součástí oslav 25. výročí působení Goethova institutu v Praze.

Výtvarníka překvapilo, že pomník na místě zůstat nemůže, i když jeho dočasné umístění nevadilo a zainteresované strany hovořily o jeho případném trvalém umístění. Odhalení pomníku se zúčastnila primátorka Adriana Krnáčová za ANO. "Je na institutu, jak se rozhodne s pomníkem naložit," řekl David a zmínil případnou možnost postavit jej na zahradu německého velvyslanectví v Praze, tedy na německou půdu.

Dlouho ztracený a nedávno náhodně nalezený historický podstavec David doplnil stavebním kolečkem naloženým sutí, v níž jsou zabořeny Goethovy knihy, ohořelé fragmenty malířského plátna, nedopalky cigaret, platební karta, noviny či fragmenty computeru.

(Ne)pomník, jak jej výtvarník nazývá, doprovází pravděpodobně i s odkazem na peripetie pomníku básníkovým citátem: "Nemusíme navštívit blázinec, abychom našli duševně choré; naše planeta je psychiatrickou léčebnou univerza."

Goethova busta z roku 1883 stávala původně v bývalé Puppově aleji před Grandhotelem Pupp v Karlových Varech. Vznikla na památku 13 Goethových návštěv lázeňského města.

Po druhé světové válce byl pomník na čas odstraněn jako připomínka představitele německé kultury. Busta však byla již v roce 1952 umístěna na novém podstavci na dnešní Goethově stezce.

Loni byl sokl nalezen a ujal se ho Goethův institut. V jeho majetku zůstane, zda bude pro pomník hledat nové veřejné místo, není zřejmé.

"Na základě žádosti z 22. července bylo povoleno umístění zařízení pro období 1. až 14. října. O umístění bylo žádáno jako o kulturní akci," sdělila mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Protože pomník zůstal na místě i po 14. říjnu, byl podle mluvčí porušen zákon o pozemních komunikacích. Umístění čehokoliv na ulici či chodníku se prý musí posuzovat podle tohoto zákona.

"Z hlediska dlouhodobého užívání pěší komunikace vyhodnotil místně příslušný silniční správní úřad umístění jakéhokoliv zařízení na předmětném místě jako nepřípustné. Žádosti nebylo vyhověno," dodala mluvčí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist