Výstava, která připomene výtvarnou stránku filmů slavného kanadského režiséra Davida Cronenberga, se od února příštího roku uskuteční v Praze.

Galerie hlavního města Prahy tak chce navázat na komerční úspěch výstavy prací Tima Burtona, která se loni stala nejnavštěvovanější v Česku. Přehlídku nazvanou David Cronenberg: Evolution galerie pořádá se společností Art Movement.

Cronenberg je známý díky filmům Moucha, Crash, Dějiny násilí, Cosmopolis, eXistenZ, Nahý oběd či Scanners. Jedinečnost výstavy podle ředitelky GHMP Magdalény Juříkové spočívá ve ztvárnění režisérovy surrealistické vize, která bude představena prostřednictvím filmových artefaktů a modelů. Ty vznikly pro jednotlivé snímky.

"Návštěvník bude moct nahlédnout do Cronenbergovy filmařské historie, která je spjata s interpretací evolučních myšlenek a jejich vlivu na lidskou populaci," uvedla Juříková.

Na expozici, která bude v prostorách pražského domu U Kamenného zvonu otevřena od 19. února do 17. července 2016, se podílí i Mezinárodní filmový festival v Torontu. Přehlídka bude věnována Cronenbergovu celoživotnímu filmovému dílu, v podobě více než 300 artefaktů chronologicky zmapuje všechny jeho světoznámé i artové snímky.

Retrospektiva pod kurátorským vedením Pierse Handlinga, výkonného ředitele torontského festivalu, a Noaha Cowana zahrne sochařské instalace, skicy, kresby, objekty, filmové triky, pracovní deníky a vzácné, nikdy nezveřejněné filmové záběry. Vše doprovodí promítání Cronenbergových snímků včetně speciálních instalací.

David Cronenberg je v tuzemsku známý především jako filmový režisér a scenárista. Za jeho největší úspěch je považován snímek Scanners. První uznání mu zajistil v roce 1977 film Rabid, ale až titul Videodrome z roku 1983 s Jamesem Woodsem a rockovou zpěvačkou Debbie Harryovou z něj udělal slavného tvůrce. Pro české diváky je Cronenberg nejznámější snímkem Moucha z roku 1986.

David Cronenberg se čas od času objevuje ve svých filmech také jako herec – kupříkladu v dílech Mrtvá zóna či Příliš dokonalá podoba. Mezi jeho nejbližší spolupracovníky patří Jeremy Irons či Viggo Mortensen.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist