Sedmá část americké sci-fi ságy Hvězdné války po své premiéře dle očekávání vede víkendovou návštěvnost tuzemských kin.

Film Star Wars s podtitulem Síla se probouzí zaznamenal o víkendu 232 043 českých diváků. Dosud vedoucí lidové komedii Vánoční Kameňák stačilo na druhé místo 8266 návštěvníků, uvedla v pondělí Unie filmových distributorů.

V dlouhodobé tabulce filmů podle výsledků premiérového víkendu, která do statistik počítá tuzemské i zahraniční snímky, se co do počtu diváků Star Wars: Síla se probouzí zařadily na páté místo. V čele je snímek Padesát odstínů šedi, který letos v únoru zhlédlo dokonce 256 470 nedočkavých zájemců.

Podle tržeb po premiérovém víkendu jsou Star Wars: Síla se probouzí s tržbami 36 964 959 korun na druhém místě. Lépe je na tom pouze film Hobit: Bitva pěti armád, v jehož případě o víkendové premiéře loni v prosinci diváci v pokladnách kin zanechali 37 004 206 korun.

Sám distributor filmu Falcon ale tvrdí, že Star Wars Hobita překonaly - včetně údajů z kin, které nejsou členy Unie filmových distributorů, prý dohromady utržily 37 263 015 korun. Také divácká čísla Falcon uvádí mírně jiná, podle jeho informací na Star Wars přišlo až 234 034 diváků.

Hvězdné války se poprvé na plátnech objevily v roce 1977, od té doby patří k nejvýdělečnějším hollywoodským snímkům všech dob. I v českých kinech patří k nejnavštěvovanějším. Deset let starý díl s podtitulem Pomsta Sithů přilákal podle UFD do kin 273 676 lidí.

Druhou epizodu s podtitulem Klony útočí vidělo o tři roky dříve 277 637 diváků a předcházející Epizodu I – Skrytá hrozba v roce 1999 shlédlo 342 233 lidí.

Na třetím místě tuzemského žebříčku aktuální víkendové návštěvnosti je americký animovaný snímek Hodný dinosaurus s návštěvou 8734 diváků a za ním francouzský snímek Malý princ. První celovečerní animovanou adaptaci slavného díla o přátelství, lásce a skutečném štěstí za tři týdny navštívilo bezmála 38 tisíc lidí.

Páté místo patří hororové komedii Krampus: Táhni k čertu. Snímek o rodině, která nesnášela Vánoce, zaznamenal o víkendu 5302 diváků.

Z domácí tvorby je přírodopisný dokument Aldabra: Byl jednou jeden ostrov režiséra Steva Lichtaga šestý a kriminální drama Gangster Ka: Afričan desáté.

Aktuální výsledky poskytují Unii filmových distributorů provozovatelé 160 největších kin v ČR. Roční výsledky této skupiny tvoří zhruba 85 procent celkové bilance všech tuzemských kin. Pro pořadí jsou rozhodující tržby, ne počet diváků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist