Knihovna ukrajinské literatury v Moskvě bude zřejma nadobro uzavřena za údajné šíření extremistické literatury. S odvoláním na zprávu, kterou na Facebooku zveřejnil právník Ivan Pavlov, o tom informoval deník Moscow Times. Ruské úřady obvinily ředitelku knihovny Nataliji Šarinovou z extremismu a podněcování etnického násilí.

Osmapadesátileté Šarinové, jež knihovnu vedla od roku 2011 a která je nyní v domácím vězení, hrozí trest odnětí svobody ve výši pěti let.

Ruská policie na přelomu října a listopadu prohledala knihovnu a posléze i domovy jejích zaměstnanců, kde prý nalezla „protiruskou propagandu“, jak uvedli vyšetřovatelé.

Proti tehdejšímu zadržení Šarinové se ohradilo ukrajinské ministerstvo zahraničí. Podle něj nejde o první případ, kdy se Kreml snaží „označit vše ukrajinské za rusofobní a extremistické“, řekl mluvčí ukrajinského úřadu.

Propuštění Šarinové žádá také Mezinárodní PEN klub, podle něhož je tento případ dalším důkazem zhoršující se situace v oblasti lidských práv v Rusku. Amnesty International již v petici za propuštění Šarinové nasbírala přes 1200 podpisů.

Důvodem k prohlídce a uzavření knihovny byly údajně knihy vlastenecky orientovaného ukrajinského aktivisty a politika Dmytra Korčinského, které knihovna podle vyšetřovatelů půjčovala od roku 2011.

Ruské státní agentury informovaly o tom, že policie při prohlídce našla a zabavila 170 zakázaných knih. Pracovníci knihovny ale řekli, že Korčinského knihy již dávno nepůjčují a že ty, které při prohlídce odnesla ruská policie, v knihovně nebyly.

„Jsou to staré metody. Není vyloučeno, že nám podstrčili stejné knížky jako před lety,“ uvedl jeden z knihovníků v narážce na podobný incident z roku 2011, kdy podle něj policie do budovy obdobně propašovala zakázanou literaturu.

Některé z knih Dmytra Korčinského, člena ukrajinské nacionalistické organizace UNA-UNSO, byly v Rusku označeny za extremistické a zakázány.

Ještě před deseti lety prokremelské mládežnické hnutí Naši zvalo Korčinského do Ruska, aby tam pořádal osvětové semináře o tom, jak čelit případné obdobě takzvané ukrajinské Oranžové revoluce v Rusku. Dnes bývá autor označován za kontroverzní osobnost i v Rusku, a to od chvíle, kdy začátkem roku 2014 podpořil revoluci na Majdanu.

Knihovna ukrajinské literatury v Moskvě půjčovala knihy v ukrajinštině a ruštině a čerpala finanční prostředky z moskevské radnice.

S ruskými úřady měla instituce problémy už v roce 2010, kdy zhruba padesátku titulů od takzvaných kontroverzních autorů přesunula do zvláštní místnosti a přestala je půjčovat, aby nepobuřovala návštěvníky, jak řekl zástupce ředitelky knihovny Vitalij Krikuněnko.

Tehdy šlo ale o historické publikce pojednávající o ukrajinském hladomoru v 30. letech, kdy byla země součástí Sovětského svazu, nebo o vůdci ukrajinských nacionalistů Stepanu Banderovi.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist