Brněnská Adam Gallery, přední výstavní síň soudobé malby, v dosavadní podobě končí. V prostorách bývalé továrny Vaňkovka mezi železničním a autobusovým nádražím ji nahradí Fait Gallery zřízená investorem Igorem Faitem. Ta dosud sídlila v bývalém klášteře v Králově Poli. Změnu v pondělí oznámili představitelé obou institucí.

Adam Gallery vznikla před deseti lety pod názvem Wannieck Gallery především jako místo pro prezentaci ojedinělé sbírky soudobého českého umění Richarda Adama, kterou v současnosti tvoří více než 1200 děl.

Galerie ale přinášela také velké příležitostné výstavy, tu poslední věnovala Jiřímu Černickému. Nadále se zaměří hlavně na rozšiřování sbírky a spolupráci s mladými českými umělci, které chce zviditelňovat v zahraničí.

"Ukázalo se, že provozovat zároveň galerijní a sbírkovou činnost je náročné," řekla ředitelka Adam Gallery Petra Lekešová.

Galerie opouští pronajaté prostory po vyrovnání všech závazků k majiteli, tedy městu. Sbírka se přestěhovala do jiného depozitáře, který je taktéž v Brně.

Nový tým převezme někdejší tovární halu od ledna, na začátek roku plánuje renovaci. Součástí Fait Gallery se nově stane funkční kavárna, dílna pro umělce a prodejna knih.

Koncem března se galerie znovu otevře výstavou Kateřiny Vincourové, Jiřího Franty s Davidem Böhmem a Ewy a Jacka Dorozsenkových. Fait Gallery si v nových prostorách zachová své zaměření na celé spektrum výtvarného umění 20. a 21. století.

"Kvůli kapacitnímu omezení pro realizaci větších výstavních projektů a lepší dostupnosti jsme dlouhodobě hledali vyhovující prostory v centru města, a proto jsem rádi, že tento impuls ze strany současného pronajímatele přišel. Budeme tak moci zachovat účel, pro který byla hala zrekonstruována," uvedla umělecká ředitelka Fait Gallery Denisa Kujelová.

Fait je předsedou představenstva společnosti Jet Investment, která investuje ve výrobním průmyslu a realitách, zaměřuje se na restrukturalizace podniků. Do skupiny patří výrobce technických tkanin Kordgroup, kladenské Strojírny Poldi, třebíčská PBS Industry, dále MSV Metal Studénka nebo zpracovatel dřeva Less & Timber. Výtvarné umění sbírá Fait přibližně od roku 2000.

Jeho galerie by se v novém sídle měla změnit v široce pojaté kulturní centrum. "Mým zájmem je i nadále zachovat nulové vstupné, a pomáhat tak zvyšovat přirozený standard životní úrovně obyvatel města Brna. Zároveň Fait Gallery přispěje k lepšímu povědomí o současném umění organizací odborných přednášek a workshopů pro veřejnost," uvedl Fait.