Vyhlášení Cen Akademie populární hudby Anděl za rok 2015 se uskuteční 9. dubna v přímém přenosu České televize. Novinkou bude živé vysílání žánrových cen na kanálu ČT Art. "Pětadvacátý let Andělů nabídne mimořádně hosty, mimořádná čísla a mimořádný večer," uvedl bez bližších podrobností ředitel cen Lešek Wronka.

Akademici ceny udělují za alba vydaná v loňském roce. Místo konání tuzemské obdoby amerických Grammy pořadatelé zatím neoznámili. Loni výsledky vyhlásili v Hudebním divadle Karlín v Praze, v minulosti se slavnostní večer spojený s hudební produkcí konal například v hale na holešovickém Výstavišti, ve Veletržním paláci nebo v Kongresovém centru.

O výsledcích Cen Anděl rozhodují lidé, kteří s tuzemskou hudbou přicházejí do kontaktu po celý rok, sledují ji a mají přehled o hudební scéně. Jsou mezi nimi novináři, rozhlasoví i televizní dramaturgové, promotéři, nezávislí hudební odborníci či obchodníci.

O nominacích v hlavních kategoriích loni rozhodlo 94 akademiků. Do prvního kola hlasování bylo zařazeno 222 alb a 217 videoklipů.

Čtyři ceny za rok 2014 získala zpěvačka Aneta Langerová. Sošku s andělskými křídly převzala v kategorii Zpěvačka roku, další ocenění si odnesla za album Na Radosti a skladbu a videoklip roku Tráva. Zpěvákem roku se stal Michal Hrůza, který oslovil akademiky nahrávkou Den.

Mezi skupinami zvítězila kapela Chinaski. Objevem roku se stala skupina Jelen, která uspěla s albem Světlo ve tmě. Do Síně slávy byla na cenách akademie slavnostně uvedena zpěvačka Hana Zagorová.

Cenám Anděl tradičně předcházely žánrové ceny Anděl, o nichž hlasují hudební odborníci, kteří menšinové žánry celoročně sledují. Bratři Ebenové s albem Čas holin uspěli v kategorii folk & country. Kapela Asmodeus dominovala na scéně hard & heavy.

Nahrávka Live from the Room skupiny Kalle se nejvíce líbila porotcům v kategorii alternativní hudba, na elektronické scéně si vítězství odnesl projekt Subject Lost s nahrávkou Expo Nova. Hiphopovou scénu ovládl Smack s albem P’s a Love, v kategorii jazz & blues zvítězil kontrabasista Jaromír Honzák s deskou Uncertainty.

Na scéně punk & hard core se nejvíce dařilo skupině Hanba s deskou Silou kovadliny, kategorii ska & reggae vyhrál Cocoman & Solid Vibez s projektem Zázraky. V kategorii world music uspěla dívčí formace BraAgas s nahrávkou Yallah!.

České hudební ceny jsou po vzoru zahraničních cen Grammy každoročně udělovány již od roku 1991. Symbol zlaté sošky anděla však vznikl v rukách Jaroslava Róny až v roce 1997.

Související