Pražské Studio Hrdinů, jenž sídlí v suterénu Veletržního paláce, uvede do června 2016 čtyři premiéry. První bude déle než rok připravovaný projekt režisérky Kamily Polívkové a herečky Terezy Hofové, která již několik let žije střídavě v Česku a na Islandu.

Obě se inspirovaly novelou předního islandského autora Sjóna nazvanou Skugga Baldur. Knihu pod názvem Syn stínu v českém překladu vydalo nakladatelství Argo.

"Tento projekt je výrazně podpořen dotací Norských fondů a bude mít premiéru v Praze a začátkem března i v Reykjavíku," uvedla mluvčí scény Natálie Oujezdská.

Následovat bude premiéra Davida Jařaba, který zpracovává postkoloniální téma a jeho souvislost se současnou migrační vlnou. Pod názvem Bílí psi a černý kočky se v inscenaci objeví Tomáš Jeřábek, Jiří Černý, Martin Pechlát, Eliška Mesfin Boušková a Maxim Mededa.

Předposlední novinkou bude v květnu inscenace Miloše Horanského na motivy románu Ladislava Fukse Pan Theodor Mundstock s Vojtěchem Dykem, Gabrielou Míčovou a Danou Polákovou.

Poslední premiérou bude opět režie Kamily Polívkové, která zpracuje pro Studio Hrdinů napsaný text Davida Zábranského s názvem Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny. Jedinou roli v něm vytvoří Stanislav Majer.

Studio Hrdinů je v polovině čtvrté sezony, díky víceletému grantu se může stabilizovat a více plánovat do budoucnosti. Svá představení uvádí v Praze i na zájezdech, jeho členové se představí i na druhém ročníku festivalu Norma v Ostravě.

V roce 2015 připravilo Studio Hrdinů čtyři premiéry: Marbot v režii Jana Horáka a Michala Pěchoučka, O Slavnosti a hostech režisérky Kathariny Schmitt, Zápisky Malta Lauridse Brigga (režírovali Kristýna Kosová a Adam Svozil) a naposledy Kauzu Schwejk v režii Dušana Davida Pařízka.

Podařilo se realizovat i několik projektů a performancí na pomezí divadla a výtvarného umění.

Pařízkova inscenace Kauza Schwejk byla první mezinárodní koprodukcí Studia Hrdinů. Projekt byl nazkoušen v Praze a vloni v červnu představen v rámci prestižního festivalu Wiener Festwochen. V listopadu se konala německá (Theater Bremen) a pražská premiéra.

Celkově veškeré produkce Studia Hrdinů loni navštívilo přes 10 tisíc diváků.