Druhý rok po sobě ve Spojených státech vzrostl prodej tištěných knih. Uvedla to společnost Nielsen BookScan, jejíž statistiky zahrnují zhruba 80 procent všech prodaných fyzických titulů – od transakcí uskutečněných na portálu Amazon.com přes velká kamenná knihkupectví a obchodní domy typu Walmartu až po nezávislá knihkupectví.

Zatímco v roce 2014 prodej papírových knih meziročně vzrostl o 2,4 procenta, vloni se tempo růstu zrychlilo na 2,8 procenta. Celkově se podle údajů Nielsen BookScanu v USA v roce 2015 prodalo okolo 652 milionů tištěných knih.

Mezi beletrií byl největší zájem o knihu devětaosmdesátileté Harper Leeové, tedy autorky slavného titulu Jako zabít ptáčka. Jejího nového románu Go Set a Watchman se od červencového vydání prodalo téměř 1,6 milionu kusů.

Na druhém místě je další z titulů E. L. Jamesové v erotické sérii Padesát odstínů šedi, kniha nazvaná Grey, která příští měsíc vyjde též v českém překladu.

Třetí je debutový román Dívka ve vlaku britské novinářky Pauly Hawkinsové, jejž v českém překladu vloni vydalo nakladatelství Ikar.

Na čtvrté příčce je do češtiny rovněž přeložený titul Jsou světla, která nevidíme od Anthonyho Doerra. Epickému románu odehrávajícímu se ve Francii za druhé světové války pomohlo, že získal Pulitzerovu cenu za literaturu – kniha vyšla už v roce 2014, kdy se jí prodalo 247 tisíc kopií. Teprve vloni, tedy po udělení ceny, přibyl další více než milion prodaných výtisků.

Na pátém místě je pak román Marťan od Andyho Weira, jenž doprovázel stejnojmenný hollywoodský film s Mattem Damonem v hlavní roli. V češtině předlohu vloni vydal Knižní klub.

Zpráva společnosti Nielsen BookScan upozorňuje, že prodej beletrie v tištěné podobě meziročně vzrostl o 2,1 procenta. To představuje první nárůst v tomto segmentu od roku 2010, kdy na trh vstoupily elektronické knihy. Od té doby si Američané každý rok kupovali více beletrie v elektronické podobě – ještě za rok 2014 prodeje papírové krásné literatury meziročně klesly o 7,9 procenta.

Až na dvanáctém místě žebříčku prodejnosti beletrie skončila Dívka v pavoučí síti, tedy román Davida Lagercrantze navazující na ságu Milénium populárního Stiega Larssona. V USA se tohoto pokračování vloni prodalo přes 305 tisíc výtisků.

Prodeje tištěných knih
2013 620 mil.
2014 635 mil.
2015 652 mil.

Údaje jsou v milionech výtisků a pocházejí z prodejů knih evidovaných v USA společností Nielsen BookScan.

Mimo beletrii se nejlépe prodával titul Zázračný úklid – Pořádek jednou provždy od Marie Kondo. Knihy, která čtenářům radí, jak se zbavit nepořádku a uspořádat si věci, se v USA prodalo přes 1,1 milionu kusů a autorka se i díky jejímu úspěchu ocitla na seznamu 100 nejvlivnějších osobností světa časopisu TIME. V češtině knihu vloni vydal Knižní klub.

Na druhém místě žebříčku nezahrnujícím krásnou literaturu je kniha Killing Reagan od bestsellerové autorské dvojice Bill O’Reilly a Martin Dugard.

Třetí je autobiografie amerického ostřelovače Chrise Kylea nazvaná Americký sniper, která posloužila jako předloha stejnojmenného filmu režiséra Clinta Eastwooda. Česky ji v letech 2012 a znovu vloni vydalo nakladatelství CPress.

Související