Britskou literární cenu Costa za nejlepší román roku 2015 v pondělí už potřetí obdržela spisovatelka Kate Atkinsonová, tentokrát za knihu A God in Ruins (Bůh v troskách). Ta líčí fiktivní vzpomínky Teddyho Todda, hrdinného pilota britského bombardéru z druhé světové války, jenž se po všem, co prožil jako bojovník, manžel, otec i dědeček, nyní snaží vést „spořádaný, nenápadný život“.
V roce 2013 získala Atkinsonová ocenění ve stejné kategorii za román Life After Life, jejž pod názvem Život za životem vloni vydalo nakladatelství Argo. V knize se objevila postava Ursuly Toddové, jejímž je hrdina nové prózy Atkinsonové mladším bratrem.
Autorka má k cenám Costa Book Awards zvláštní vztah – už se svým debutem nazvaným V zákulisí muzea roku 1995 získala Whitbreadovu cenu. Z té se později stala právě cena Costa, když ocenění roku 2006 začal sponzorovat kavárenský řetězec Costa Coffee. Atkinsonová tak vlastně obdržela třetí ocenění od jedné literární instituce.
„A God in Ruins je podle mě nejlepší román, který jsem napsala. Tím spíš mě těší to mít tímto způsobem potvrzené,“ řekla autorka.
Ta si původně myslela, že může celou 2. světovou válku obsáhnout do knihy tenčí než Tolstého Vojna a mír. „Když jsem si uvědomila, že je to příliš ambiciózní, vybrala jsem si dva aspekty války, které mě nejvíc zajímaly: bombardování Londýna a strategickou bombardovací kampaň proti Německu,“ napsala Atkinsonová na přebalu knihy.
Zatímco její předchozí kniha Life After Life tak vyprávěla o tom, jak Ursula Toddová prožívá bombardování Londýna, nynější titul z pohledu pilota RAF Teddyho Todda popisuje bombardování protistrany.
Podle jedné ze tří porotců cen Cathy Rentzenbrinkové se snad na světě „nenajde člověk, kterého by četba této prózy neobohatila,“ jak porotkyně uvedla. Podle ní není nutné znát první knihu, než se čtenář pustí do nejnovějšího díla Atkinsonové.
Ceny Costa Book Awards mohou obdržet spisovatelé z Velké Británie a Irska. Udělují se v pěti kategoriích: román, první román, biografie, poezie a kniha pro děti. Letos se do cen, jež odměňují široké veřejnosti určené knihy „příjemné na čtení“, přihlásilo 630 titulů.
Ocenění za románový debut v pondělí převzal bývalý učitel a knihovník Andrew Michael Hurley za hororově laděný příběh nazvaný The Loney. Podle poroty je tato kniha „co nejblíž tomu, jak dobrý jen může být debut".
Podle Hurleyho prózy, reflektující autorovo dospívání v katolické rodině i lidové pověsti ze severu Anglie, již vzniká film.
Nejlepší životopis pochází z pera Andrey Wulfové, která se v díle The Invention of Nature (Vynález přírody) zabývala německým přírodovědcem z 18. století, cestovatelem a jedním ze zakladatelů geografie jako empirické vědy Alexanderem von Humboldtem. Toho za svůj vzor kdysi považoval Charles Darwin, dnes je takřka zapomenutou osobností.
Básnickou cenu Costa dostal skotský rodák Don Paterson za sbírku 40 Sonnets – básní, které zachovávají tradiční formu sonetu, ale podle poroty jsou značně experimentální povahy.
Nejlepší dětskou publikací byla vyhlášena knížka The Lie Tree (Strom lži) od Frances Hardingeové.
Každý z vítězů obdrží šek v hodnotě 5 tisíc liber. A všech pět knih je nyní nominovaných na hlavní cenu Costa Book of the Year Award – tedy ekvivalent té, kterou Kate Atkinsonová získala roku 1995.
Vítěz bude znám 26. ledna a převezme šek na dalších 30 tisíc liber, což je v přepočtu 1,1 milionu korun. Podle britského deníku Guardian sázkaři největší šance přisuzují Kate Atkinsonové.
Vloni byla celkovou vítězkou cen Costa spisovatelka Helen Macdonaldová s knihou H is for Hawk.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist