Happeningovou sbírku nazvanou Hele, Havel!, elektronické vydání Sebraných spisů Václava Havla a další akce chystá Knihovna Václava Havla. Připomene jimi letošní nedožité 80. narozeniny dramatika a bývalého českého prezidenta.

Projekt se jmenuje Havel@80 a představen byl ve středu, na kdy připadá výročí založení Charty 77. Podle čerstvě spuštěného webu projektu například 6. února odpoledne v Havlově knihovně vystoupí čínský disident a umělec Aj Wej-wej. Ten do Prahy přijede na pozvání Národní galerie, pro kterou připravuje výstavu.

Oslava Havlových 80. narozenin pak proběhne 15. října v pražském paláci Lucerna.

Sbírka mezi lidmi nazvaná Hele, Havel! má být zvláštním dárkem k výročí. "Když jsme přemýšleli, jak výročí oslavit, tak jsme našli dvě krabice, ve kterých byly různé fotografie, které si lidé, neprofesionální fotografové, když Havel šel kolem, nebo se někde objevil, pořídili. Tak nás napadlo, že takových fotografií bude víc," uvedl ve středu ředitel knihovny Michael Žantovský.

Sesbírané snímky budou zařazeny do digitálního archivu knihovny a z těch nejzajímavějších vznikne kniha a putovní výstava. Veřejnost může na projekt přispět také finančně na platformě Hithit a výměnou dostane ceny. Havlovy narozeniny připadají na 5. října.

Na zahájení projektu ve středu do Havlovy knihovny přišli například politik Karel Schwarzenberg, socioložka Jiřina Šiklová, disident a politik Luboš Dobrovský, psycholožka a bývalá mluvčí Charty 77 Dana Němcová a také Havlův bratr Ivan. Spisovatel Jáchym Topol, který je programovým ředitelem knihovny, přečetl úryvek z Havlovy práce Autoportrét z roku 1964.

Hosty pak z videonahrávky pozdravila americká folková zpěvačka Suzanne Vega, která připomněla Havlův lidskoprávní i umělecký odkaz a jeho významnou roli i pro současnost.

Schwarzenberg řekl, že Havlův odkaz se pěstuje všude na světě a v Česku se na něj začíná zapomínat. Apeloval na to, aby se po republice pořádalo více akcí, které by připomínaly Havlovy myšlenky.

Knihovna Václava Havla se ale podle Žantovského necítí být v tomto směru osamělá. „Mám radost z lidí, kteří ji každodenně navštěvují, a není to jen ‚pražská kavárna‘“, reagoval ředitel za použití sousloví, kterým své odpůrce označuje nynější prezident Miloš Zeman.

Do oslav nedožitého Havlova jubilea se zapojí mnoho dalších tuzemských a zahraničních institucí, například Nadace Václava Havla v New Yorku a program Art for Amnesty. Logo Havel@80 zastřeší všechny akce, které se v rámci sezony budou konat.

Budou mezi nimi tematické výstavy, prezentace, vystoupení lidí, kteří byli Havlovi blízcí nebo se jím zabývali. Vedle projektu byl ve středu také spuštěn prodej elektronického vydání Spisů Václava Havla a promítnut sestřih amatérského videa z jedné z prvních domácích prezidentských Havlových cest z roku 1990.

Producent Pavel Hájek uvedl, že elektronické vydání Sebraných spisů je upraveno a stojí za ním dvouletá redakční práce. "Snažili jsme se zachovat původní grafickou úpravu, výrazněji se vstupovalo spíše do edičních poznámek," dodal.