Národní knihovna od poloviny letošního roku do léta roku 2019 v různém rozsahu omezí služby čtenářům. Největší omezení služeb a přístupu ke knihám bude v roce 2017, kdy začne třetí a poslední etapa revitalizace sídla knihovny v pražském Klementinu.

Na webu knihovny to uvedl náměstek pro knihovní fondy a služby Hanuš Hemola, jak upozornily středeční Lidové noviny.

V nejhorší okamžik bude z přibližně sedmimilionového fondu NK mimo svoje místo – a tím mimo standardní možnost studia – až 80 procent sbírek. To je přibližně víc než pět milionů svazků, upřesnil náměstek.

Kvůli současným stavebním pracím v Klementinu budou nepřístupná i již zrekonstruovaná skladiště.

NK bude garantovat přístup k digitalizovaným fondům a v rozšířených otevíracích hodinách bude přístupná Studovna Hostivař. Tam má za určitých podmínek být možný přístup ke konzervačním sbírkám 19. století a k Národnímu konzervačnímu fondu.

Knihovna jedná s ministerstvem kultury o dočasných náhradních prostorách, kde by mohla uložit sbírky a poskytovat z nich své služby.

Třetí etapa několikaleté rekonstrukce má být nejrozsáhlejší. Budou se při ní opravovat celé historické trakty barokního areálu. Dojde i na Halu služeb a všechny studovny, Knihovnu knihovnické literatury, v provizoriu umístěnou Slovanskou knihovnu i celý trakt po bývalé Státní technické knihovně, kde jsou dočasně umístěna některá odborná pracoviště.

Součástí stavby budou i všechna hlavní skladiště fondů, včetně těch s nejvzácnějšími sbírkami. Revitalizace nabrala podle náměstka v minulých letech zpoždění, a proto není možné stavební práce provádět postupně.

Několikaletá rekonstrukce Klementina téměř za dvě miliardy má být hotová v roce 2018, aby na ni šlo čerpat peníze z programu Péče o národní kulturní poklad. Dřívější vedení NK uvádělo, že práce zpozdily archeologické nálezy a památkové průzkumy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist