Mezinárodní hudební festival Porta slaví padesát let a výjimečně se nebude konat o jediném víkendu. Pořadatelé téměř 150 koncertů naplánovali na půl roku.

Během něj vystoupí slavní vítězové tohoto někdejšího největšího open air festivalu ve střední Evropě i naprostí nováčci. "Začátek je 12. ledna a konec 5. června, myslím, že si fanoušci žánru folk a country přijdou na své," uvedl šéf realizačního týmu Josef Vejlupek.

Součástí festivalu je koncertní den v Děčíně a Duchcově na Teplicku. Právě v těchto dvou městech má folk podle Vejlupka zázemí, proto festival vyjede za svými příznivci.

Netradiční bude koncert písničkářů se symfonickým orchestrem, kde zazpívá Pavlína Jíšová, Pavel Dobeš a Radek Tomášek. "Další zajímavou kompozicí bude koncert nazvaný Královny country, který představí nejméně sedm českých nejlepších country zpěvaček," doplnil Vejlupek.

Do programu se vešla hudební retro komedie Ondřeje Havelky a Martina Vačkáře o předválečných trampech nazvaná Zločin v Posázavském pacifiku.

Oblastní a národní soutěžní kola Porty zanedlouho začnou v ČR i zahraničí. O vítězství se každoročně utká kolem 300 formací. Devět finalistů vystoupí 4. června na hlavní scéně ústeckého letního kina, kde celý 50. ročník završí série koncertů.

Díky Portě v minulosti vešla jména některých písničkářů ve známost. Řada z nich do Ústí přijede jubileum festivalu oslavit. Na pódiích vystoupí Xindl X, Spirituál kvintet, Nezmaři. Program dále zahrnuje koncert Pavla Žalmana Lohonky, kapely Hop Trop nebo Karla Plíhala.

Mnohá vystoupení jsou zadarmo, vstupenky na finálový den v letním kině v předprodeji stojí 230 korun.

Porta, jejíž název se váže k Portě Bohemice – Bráně do Čech v údolí Labe, vznikla v roce 1967 v Ústí nad Labem. V době normalizace musel festival město opustit. Pak se konal na mnoha místech v Česku a nakonec našel zázemí v Plzni.

Po roce 1989 se tradice Porty v Ústí nad Labem obnovila, ale festival zůstal i v Plzni. V roce 2007 se organizátoři domluvili, že obě akce opět spojí a budou se konat v místě svého vzniku.

Související