Drama o pomstě nazvané Revenant Zmrtvýchvstání a vesmírné dobrodružství Marťan získaly hlavní ceny na nedělním předávání Zlatých glóbů. Šlo o večer plný překvapení, vtipů a ostrých žertů komika Rickyho Gervaise, jenž udílení moderoval již počtvrté.

V ostře sledované kategorii pro nejlepší herce v dramatu zvítězil Leonardo DiCaprio za roli lovce kožešin, jenž ve snímku Revenant Zmrtvýchvstání usiluje o pomstu. Astronaut uvězněný na Marsu, kterého hraje Matt Damon ve snímku Marťan, obdržel cenu pro nejlepší výkon v komedii.

„Natočil jsem spoustu filmů, na které lidi zkrátka nepřišli. Udělat jednou takový, o nějž je zájem, bylo moc příjemné,“ uvedl Damon a poděkoval režisérovi snímku Ridleymu Scottovi.

Film Revenant Zmrtvýchvstání překvapivě vynesl cenu za režii svému tvůrci Alejandru Gonzálezovi Iñárrituovi. Když ocenění přebíral, vzpomněl na náročné natáčení, které často probíhalo pod bodem mrazu. „Bolest byla ale dočasná, kdežto film je věčný,“ konstatoval režisér.

Jennifer Lawrencová získala cenu za nejlepší herecký výkon v komedii za to, jak ztvárnila vynálezkyni mopů ve filmu Joy. Šestadvacetiletá herečka Brie Larsonová vyhrála nad Cate Blanchettovou a odnesla si cenu za výkon v dramatu Room, kde ztvárnila mladou ženu, jež byla unesena a roky strávila vězněná v cizím domě.

Lesbické drama Carol a komedie z prostředí Wall Street nazvaná Sázka na nejistotu měly před nedělním udílením cen značný počet nominací. Nakonec ale odešly s prázdnou, stejně jako kritiky vyzdvihované drama o zneužívání dětí katolickou církví jménem Spotlight.

Sylvester Stallone se dočkal ovací vestoje, když přebíral svůj první Zlatý glóbus. Cenu získal za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli ve filmu Creed, kde si zopakoval slavnou roli boxera Rockyho Balboy. Favoritem na cenu byl přitom Mark Rylance za výkon ve snímku Most špiónů.

„Chtěl bych poděkovat dnes už legendárním producentům, kteří si vzali hypotéky na své baráky, aby dali šanci mumlajícímu herci a poskytli mu tak životní příležitost,“ řekl Stallone. 

„Rád bych poděkoval i mému smyšlenému Rockymu Balboovi za to, že je největším přítelem, jakého jsem kdy měl,“ dodal. Stallone byl na Zlatý glóbus naposledy nominován roku 1977 za snímek Rocky.

O další překvapení večera se postarala britská herečka Kate Winsletová, která získala cenu za nejlepší výkon ve vedlejší roli za film Steve Jobs. Za jeho scénář byl oceněn také Aaron Sorkin.

„Myslel jsem si, že šance na cenu za scénář mám dnes asi stejné jako na sošku pro nejlepší herečku v muzikálu,“ podotkl Sorkin. Film Steve Jobs, jenž vypráví o zesnulém zakladateli firmy Apple, co do návštěvnosti v kinech propadl, kritici jej ale chválili.

Zlaté glóby tradičně uděluje Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu. Ta za nejlepší animovaný film vybrala snímek společností Disney a Pixar nazvaný V hlavě. Nejlepším cizojazyčným filmem se stalo maďarské drama z holokaustu Saulův syn.

Počtvrté udílení Zlatých glóbů moderoval komik Ricky Gervais. Ten diváky dostal do varu už úvodním monologem, v němž smetánku, která se na předávání sešla, označil za „nechutné, na prášcích závislé sexuální devianty a vyvrhele“.

Televizní celebritu Caitlyn Jennerovou moderátor vyzdvihl jako první vzor transgenderových herců, než si rýpl také do ní. „Ale řidičkám moc pověst neudělala, co?“ zeptal se Gervais v narážce na loňskou autohavárii Jennerové v kalifornském Malibu.

Gervais, jenž během večera upíjel pivo, též zesměšnil esej herečky Jennifer Lawrencové o tom, proč ženy v Hollywoodu nedostávají stejně dobře zaplaceno jako muži. „Jak má jen pětadvacetiletá dívka vyžít s 52 miliony dolarů?“ ptal se Gervais.

V kategorii televizních cen byl naposledy oceněn herec Jon Hamm za roli komplikovaného svůdce žen Dona Drapera v dobovém seriálu z 60. let z prostředí reklamní agentury Mad Men. „Děkuji panu Weinerovi za to, že tuto strašnou postavu napsal až do konce a nechal mě, abych ji zahrál,“ řekl Hamm v narážce na scenáristu a autora seriálu Matthewa Weinera.

Další televizní ocenění ale obdrželi nováčci - seriál Mozart in the Jungle získal cenu pro nejlepší komedii, Mr. Robot byl vyhlášen nejlepším televizním dramatem.

Vítězové Zlatých glóbů 2016

 

Filmové ceny

 

Nejlepší drama

Revenant Zmrtvýchvstání

Nejlepší komedie či muzikál

Marťan

Nejlepší herec v dramatu

Leonardo DiCaprio, Revenant Zmrtvýchvstání

Nejlepší herečka v dramatu

Brie Larsonová, Room

Nejlepší herec v komedii či muzikálu

Matt Damon, Marťan

Nejlepší herečka v komedii či muzikálu

Jennifer Lawrencová, Joy

Nejlepší herec ve vedlejší roli

Sylvester Stallone, Creed

Nejlepší herečka ve vedlejší roli

Kate Winsletová, Steve Jobs

Nejlepší režie

Alejandro González Iñárritu, Revenant Zmrtvýchvstání

Nejlepší cizojazyčný film

Saulův syn (Maďarsko)

Nejlepší animovaný film

V hlavě

Nejlepší scénář

Steve Jobs

Nejlepší původní hudba

Osm hrozných

Nejlepší původní píseň

Writing's on the Wall (Spectre)

 

Televizní ceny

 

Nejlepší komediální seriál

Mozart in the Jungle

Nejlepší seriálové drama

Mr. Robot

Nejlepší herečka v komediálním seriálu

Rachel Bloomová, Crazy Ex-Girlfriend

Nejlepší herec v komediálním seriálu

Gael García Bernal, Mozart in the Jungle

Nejlepší herečka v seriálovém dramatu

Taraji P. Hensonová, Empire

Nejlepší herec v seriálovém dramatu

Jon Hamm, Mad Men

Nejlepší televizní film či miniseriál

Wolf Hall