Slovácké divadlo v Uherském Hradišti připravuje svoji letošní úvodní premiéru. Herci pod vedením režiséra a ředitele divadla Michala Zetela zkoušejí inscenaci Zlatý drak německého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga.

Hru točící se okolo jednoho vytrženého zubu a asijského bistra, kde se krčí pět nelegálně zaměstnaných Číňanů, diváci poprvé uvidí v sobotu od 19 hodin.

"Zdá se nám, že Zlatý drak pojednává o aktuální situaci netradičním způsobem. Národy se daly do pohybu, už nejsou doma. Zjistili jsme, že ani my už nejsme doma ve smyslu vnitřního, niterného domova. Máme parádní domy, auta, televize a tak dále, ale už si skoro nepovídáme a nejsme spolu. Otázka tak je, co definuje domov," řekl ředitel divadla Zetel.

Každý z pěti herců představuje více postav. Asiatku, vypravěče, mravence, vnučku a prodavače potravin hraje Monika Horká. "Občas se mi při zkouškách přihodilo, že jsem šla za mravence, a až uprostřed jeviště jsem si uvědomila, že v té chvíli jsem vnučka. Bylo to hodně náročné, neustále se přelínají různé postavy a tak dále. Myslím, že hra bude náročná i na pozornost diváka," popsala Horká.

Inscenace je podle ní tragikomedií o lidských vztazích. "Podle mě je to hodně o tom, že nemáme třeba občas dost empatie vůči druhým, kteří jsou trošku odlišní, že jsme pořád dost xenofobní," dodala Horká.

Podle dramaturgyně Ivy Šulajové je obecný pohled na život člověka "bez papírů" v cizí zemi takřka hlavním motivem hry.

"Tematizuje se vykořenění, absence domova, a to nejen toho východního, který opouštějí migranti, ale i toho západního, jehož kontury se jeho vyspělým západním občanům začínají stále více rozmazávat," řekla Šulajová. Téma podle ní nabývá na aktuálnosti kvůli nynější migrační vlně.

"Doufáme, že to lidi poznají a dotkne se jich to," doplnil další z herců Pavel Hromádka.

Spolu s ním a Horkou se v inscenaci představí také Zdeněk Trčálek, Kamila Zetelová a Tomáš Šulaj. Scénografkou je Jitka Fleislebr, hudbu složil Vojtěch Dlask a pohybovou spolupráci měl na starosti David Strnad.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist