Oblíbená dětská knížka Josefa Čapka Povídání o pejskovi a kočičce se více než 80 let po vydání dočkala pokračování. Nové povídání o pejskovi a kočičce vyjde 23. března, u příležitosti Čapkových narozenin.

"Ikonická knížka pro děti se dočkala citlivého a zdařilého pokračování, na němž Čapkovi dědicové oceňují originalitu přístupu," sdělil Lukáš Růžička za nakladatelství Paseka, v němž knížka vychází.

Autorem ilustrací je scénograf a pedagog Jaroslav Milfajt, narozený roku 1958, který vytvořil více než 300 scénografických návrhů. Pro řadu českých i zahraničních divadel navrhl kostýmy i loutky a projektoval také interiéry a výstavní expozice.

Autorem textu je Vlastimil Peška, ročník 1954, ředitel a umělecký šéf brněnského divadla Radost, které má v repertoáru už třicátou sezonu loutkovou hru inspirovanou Čapkovým originálem z roku 1929.

"Jsem přesvědčený, že má smysl navázat na Josefa Čapka a pokusit se potěšit Novým povídáním o pejskovi a kočičce dnešní děti a snad i jednou jejich děti. Vždyť Čapkovo povídání dělá radost malým i velkým čtenářům již čtvrtou generaci," říká Peška, podle kterého Čapek přesně vystihl vztah malých dětí k domácím zvířatům.

"Představení je u nás celých 30 let vyprodané," dodává Peška k nadčasovosti pejska a kočičky. Podle něj na inscenaci chodí již druhá generace dětí, které mají naprosto shodně kladné reakce jako děti před 30 roky.

Hrdinové se téměř po 90 letech vracejí i s novým "parťákem" – rošťáckým sousedem zajícem. Zažívají úplně nové příběhy: chodí do tanečních, slaví Vánoce a Velikonoce, zařizují moderní domácnost, ale věnují se i ekologii.

Malíř a spisovatel Josef Čapek je v mysli veřejnosti v nezaslouženém stínu svého bratra Karla, proslulého dramatika. Oba své síly také nejednou umělecky spojili. Josefův záběr byl velmi široký, působil i jako novinář, dramatik, jevištní výtvarník, věnoval se tvorbě pro děti, stejně jako výtvarné kritice a teorii. Slavné Povídání o pejskovi a kočičce napsal pro svou dceru Alenu.

Jako malíř byl Josef Čapek stoupencem expresionismu a kubismu, členem Skupiny výtvarných umělců a sdružení Mánes. Spolu s Janem Zrzavým, Václavem Špálou a Rudolfem Kremličkou založil uměleckou skupinu Tvrdošíjní.

Známé jsou i Čapkovy dětské náměty, které pastelovými barvami vyjadřují hravost a dočasnou bezstarostnost. Malíř však měl i silné sociální cítění, které vyjadřoval v typických motivech z periferie měst i společnosti. Jeho obrazy dnes patří k nejdražším na tuzemském aukčním trhu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist