Novou ředitelkou londýnské Tate Modern, jedné z nejvýznamnějších galerií moderního a současného umění na světě, se letos stane sedmapadesátiletá Frances Morrisová. Ta pro síť čtyř galerií sídlících v Londýně, Liverpoolu a Cornwallu pracuje od roku 1987.

Morrisová bude první ženou a také první anglickou rodačkou, která post šéfky Tate Modern zastávala od roku 2000, kdy se galerie otevřela.

Ředitelkou se Morrisová stává v roce, který je pro Tate Modern klíčový. V červnu galerie slavnostně otevře novou desetipatrovou budovu, která stála 260 milionů liber. Prostory Tate Modern tato přístavba, za níž stojí architektonické studio Herzog & de Meuron, rozšíří o 60 procent.

Morrisová vystudovala dějiny umění na Cambridgi a pokračovala na Courtauldově institutu umění, kterým prošla řada pozdějších předních pracovníků britského uměleckého světa.

V Tate Morrisová začínala jako kurátorka, začátkem 90. let zde vytvořila výstavu o umění v poválečné Paříži. Později měla na starosti výstavní prezentaci a nakonec postoupila do funkce šéfky mezinárodních sbírek, kterou vykonává dodnes. Specializuje se na poválečné a současné umění.

Například podle britského deníku Independent Morrisová přispěla k transformaci toho, jak muzea v 21. století „vypravují příběh“ moderního umění. Další zdůrazňují, jak Morrisová rozšiřovala sbírky Tate akvizicemi z Asie nebo Blízkého východu. Tradiční umělecké obory rovněž ve výstavním plánu zrovnoprávnila s fotografií a performancemi.

Jako kurátorka byla podepsaná pod třemi zásadními projekty Tate Modern: přehlídkou sochařky Louise Bourgeoisové v roce 2007, retrospektivní výstavou japonské výtvarnice Yayoi Kusamy před čtyřmi lety a loňskou přehlídkou děl americké abstraktní malířky Agnes Martinové. Ta momentálně objíždí svět, na podzim 2016 ji z Tate převezme i newyorské Guggenheimovo muzeum.

„Není náhoda, že ve všech případech šlo o ženy. Přijde nám podstatné přiznat ženám úspěchy, kterých v umění dosáhly, a také říct, že mnoho letech se o těchto úspěších nemluvilo,“ uvedla Morrisová.

Právě díla Louise Bourgeoisové naleznou pod novou ředitelkou v Tate Modern stálý domov. Bourgeoisové bude věnovaná první z místností zvaných Artist Rooms v nové budově Tate Modern.

„Frances Morrisová je inovativní myslitelka, která tvarovala a rozvíjela mezinárodní sbírky Tate. Přispěla k tomu, že Tate Modern je vnímána jako jedna z předních světových galerií současného a moderního umění,“ uvedl ředitel Tate Nicholas Serota, který byl nadřízeným Morrisové takřka po celou dobu, co tato kurátorka v Tate pracovala.

Serota ve svém vyjádření zdůraznil, že právě díky práci Morrisové se z Tate Modern stala nejnavštěvovanější galerie současného umění na světě.

Stávající šéf Tate Modern, belgický rodák Chris Dercon, z funkce odchází po pěti letech. Stane se ředitelem berlínského experimentálního divadla Volksbühne. Před Derconem Tate Modern od roku 2000 jako první vedl Švéd Lars Nittve, v letech 2002 až 2010 pak Španěl Vicente Todolí.

I proto zahraniční kritici očekávali, že Tate bude novou ředitelku hledat v zahraničí. Instituce si ale tentokrát oproti dřívějšku vybrala „insiderku“ z vlastních řad.

Tate nedávno vyměnila také ředitele své tradiční Tate Britain, kde Penelope Curtisovou nahradí nový šéf Alex Farquharson.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist