Britský hudebník David Bowie se svým novým albem Blackstar posmrtně dobyl americkou hitparádu. Jeho poslední deska, která se začala prodávat dna dny před hudebníkovou smrtí, se podle žebříčku nejprodávanějších alb sestaveného časopisem Billboard vyhoupla na první místo.

Bowie se za svého života do nejlepší desítky nejprodávanějších alb v USA dostal sedmkrát, dosud nikdy ale jeho nahrávka nebyla číslem jedna. Nejblíže k tomu v roce 2013 měla jeho comebacková deska The Next Day, které se za první týden prodalo 85 tisíc kusů.

Alba Blackstar se za týden od vydání prodalo ve fyzické a elektronické podobě 181 tisíc kusů, čímž Bowie z prvního místa sesadil svou krajanku Adele a její nahrávku 25. Ta se na špici prodejnosti držela sedm týdnů.

Zpěvákovi fanoušci ale po Bowieho smrti začali hojně kupovat i jeho starší alba. Mezi dvě stovky nejprodávanějších desek se tak propracovalo celkem devět nahrávek. Nejlépe si vedl výběr hitů s názvem Best of Bowie na čtvrtém místě, na 21. místě se nově objevilo album z roku 1972 The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders From Mars.

Bowie zemřel 10. ledna, dva dny po svých 69. narozeninách. Už v den oznámení úmrtí se podle Billboardu prodalo 64 tisíc nahrávek alba. Koncem týdne 70 procent prodejů alba Blackstar tvořily digitální prodeje.

Také na Spotify poslechovost Bowieho písní v den zpěvákova úmrtí vzrostla o 2700 procent. Podle videoslužby Vevo si v den Bowieho smrti jeho klipy pustilo 51 milionů lidí, což pro službu představuje rekord – dosud nejvíc měla Adele s 36 miliony přehrání v den, kdy vydala nový singl Hello.

Album Blackstar je prodejní jedničkou také ve Velké Británii, podle tamní Official Charts Company se ho prodalo 150 tisíc kusů. V anglické top 40 nejprodávanějších nahrávek je momentálně deset Bowieho desek.

Podle Billboardu je Bowieho nová deska prvním případem od dob Michaela Jacksona, kdy se umělec po smrti dostane do čela žebříčku nejprodávanějších desek. Jacksonovi se to v listopadu 2009 podařilo s albem This Is It.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist