Česko-slovenský dokumentární film Nickyho rodina odvysílá prestižní britská televizní a rozhlasová společnost BBC celoplošně na svém nejsledovanějším kanálu BBC One.
Snímek režiséra a producenta Mateje Mináče a střihače a producenta Patrika Pašše tak 27. ledna večer uvidí miliony lidí ve Velké Británii i po celém světě.
"BBC uvede hodinovou verzi filmu (Children Saved from the Nazis: The Story of Sir Nicholas Winton) v Mezinárodní den památky obětí holokaustu jako svůj hlavní programový příspěvek k této události," upřesnil ve čtvrtek Mináč.
Nickyho rodina je podle něj příběhem lidí, kteří se naštěstí oběťmi nestali, a to díky nesmírné lidskosti a odvaze jednoho člověka. Mináč ve snímku líčí, jak těsně před druhou světovou válkou Nicholas Winton zorganizoval odjezd stovek československých – převážně židovských – dětí do Británie, kde vyrostly u adoptivních rodičů. Jinak by skončily v nacistických vyhlazovacích táborech.
Odvysílání filmu na BBC One bude předcházet už v pátek 22. ledna promítání na britském ministerstvu zahraničních věcí v Lancaster House. Promítání organizuje BBC společně s charitativní organizací The Holocaust Memorial Day Trust, založenou britským ministerským předsedou Davidem Cameronem.
"Projekci v Lancaster House, kde se natáčel celovečerní film Králova řeč, uvede generální ředitel BBC Tony Hall. Následovat bude diskuse s tvůrci i se zachráněnými Wintonovými dětmi," dodal Mináč.
Před osmnácti lety nebyla na internetu o Nicholasi Wintonovi ani zmínka, nebyla o něm napsána žádná kniha ani natočen film. Příběh záchrany 669 českých a slovenských dětí těsně před vypuknutím druhé světové války byl tehdy téměř neznámý.
V roce 1999 vše změnil Mináčův hraný film Všichni moji blízcí. Následoval jeho snímek Síla lidskosti – Nicholas Winton, který získal prestižní cenu International Emmy Award za nejlepší dokumentární film. Díky tomu se o Wintonově činu dozvěděli diváci po celém světě, našly se desítky "Wintonových dětí". Jeho rodina se rozrostla na více než šest tisíc lidí s jedinečnými osudy.
"To byl důvod, proč jsem v roce 2011 natočil třetí film Nickyho rodina, který byl uveden v desítkách zemí a dostal čtyřicet významných ocenění na domácích i zahraničních festivalech. Byly mezi nimi Cena za nejlepší dokumentární film na festivalu v Montrealu, Cena diváků v Karlových Varech či zvláštní cena Signis na filmovém festivalu Prix Italia v Turíně," připomněl Mináč.
Ten při natáčení snímku navštívil dvě desítky zemí a ve střižně strávil s Patrikem Paššem čtyři tisíce hodin.
Nicholas Winton byl díky svému činu oceněn několika státními vyznamenáními. Anglická královna Alžběta II. ho povýšila do šlechtického stavu a prezident Václav Havel mu v roce 1998 udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka.
Předloni Winton dostal od prezidenta Miloše Zemana nejvyšší české státní vyznamenání Řád bílého lva. Loni v červenci zemřel, bylo mu 106 let.
"Všechno se dá uskutečnit, když to není vysloveně nemožné, když na to člověk zaměří svou mysl a když je rozhodnutý, že to udělá," tvrdil Nicholas Winton.
Před pěti lety, 20. ledna 2011, se v Kongresovém centru v Praze osobně zúčastnil premiéry tohoto snímku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist