Česko-slovenský dokumentární film Nickyho rodina odvysílá prestižní britská televizní a rozhlasová společnost BBC celoplošně na svém nejsledovanějším kanálu BBC One.

Snímek režiséra a producenta Mateje Mináče a střihače a producenta Patrika Pašše tak 27. ledna večer uvidí miliony lidí ve Velké Británii i po celém světě.

"BBC uvede hodinovou verzi filmu (Children Saved from the Nazis: The Story of Sir Nicholas Winton) v Mezinárodní den památky obětí holokaustu jako svůj hlavní programový příspěvek k této události," upřesnil ve čtvrtek Mináč.

Nickyho rodina je podle něj příběhem lidí, kteří se naštěstí oběťmi nestali, a to díky nesmírné lidskosti a odvaze jednoho člověka. Mináč ve snímku líčí, jak těsně před druhou světovou válkou Nicholas Winton zorganizoval odjezd stovek československých – převážně židovských – dětí do Británie, kde vyrostly u adoptivních rodičů. Jinak by skončily v nacistických vyhlazovacích táborech.

Odvysílání filmu na BBC One bude předcházet už v pátek 22. ledna promítání na britském ministerstvu zahraničních věcí v Lancaster House. Promítání organizuje BBC společně s charitativní organizací The Holocaust Memorial Day Trust, založenou britským ministerským předsedou Davidem Cameronem.

"Projekci v Lancaster House, kde se natáčel celovečerní film Králova řeč, uvede generální ředitel BBC Tony Hall. Následovat bude diskuse s tvůrci i se zachráněnými Wintonovými dětmi," dodal Mináč.

Před osmnácti lety nebyla na internetu o Nicholasi Wintonovi ani zmínka, nebyla o něm napsána žádná kniha ani natočen film. Příběh záchrany 669 českých a slovenských dětí těsně před vypuknutím druhé světové války byl tehdy téměř neznámý.

V roce 1999 vše změnil Mináčův hraný film Všichni moji blízcí. Následoval jeho snímek Síla lidskosti – Nicholas Winton, který získal prestižní cenu International Emmy Award za nejlepší dokumentární film. Díky tomu se o Wintonově činu dozvěděli diváci po celém světě, našly se desítky "Wintonových dětí". Jeho rodina se rozrostla na více než šest tisíc lidí s jedinečnými osudy.

"To byl důvod, proč jsem v roce 2011 natočil třetí film Nickyho rodina, který byl uveden v desítkách zemí a dostal čtyřicet významných ocenění na domácích i zahraničních festivalech. Byly mezi nimi Cena za nejlepší dokumentární film na festivalu v Montrealu, Cena diváků v Karlových Varech či zvláštní cena Signis na filmovém festivalu Prix Italia v Turíně," připomněl Mináč.

Ten při natáčení snímku navštívil dvě desítky zemí a ve střižně strávil s Patrikem Paššem čtyři tisíce hodin.

Nicholas Winton byl díky svému činu oceněn několika státními vyznamenáními. Anglická královna Alžběta II. ho povýšila do šlechtického stavu a prezident Václav Havel mu v roce 1998 udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Předloni Winton dostal od prezidenta Miloše Zemana nejvyšší české státní vyznamenání Řád bílého lva. Loni v červenci zemřel, bylo mu 106 let.

"Všechno se dá uskutečnit, když to není vysloveně nemožné, když na to člověk zaměří svou mysl a když je rozhodnutý, že to udělá," tvrdil Nicholas Winton.

Před pěti lety, 20. ledna 2011, se v Kongresovém centru v Praze osobně zúčastnil premiéry tohoto snímku.

Související