Šéfkurátorka pařížského muzea Centre Pompidou určí podobu příštího bienále umění v Benátkách, které proběhne v roce 2017.

Prezident bienále Paolo Baratta v sobotu oznámil, že kurátorkou bienále se stane Christine Macelová. Vybral si ji pro její odhodlání „zdůrazňovat, jak důležitou roli umělci hrají, když vytvářejí své vlastní světy a velkorysou životnost pak vlévají do světa, v němž žijeme“.

Podle prezidenta přehlídky má Macelová ve svém současném postavení všechny předpoklady k tomu, aby „zaznamenala a rozpoznala nové energie proudící ze všech částí světa“.

Macelová vystudovala dějiny umění a v 90. letech se starala o sbírky francouzského ministerstva kultury. Od roku 2000 je šéfkurátorkou nejznámějšího pařížského muzea moderního umění Centre Pompidou. V něm postupně založila sbírkový úsek nazvaný Creation contemporaine et prospective a také samostatný prostor Espace 315 specializující se na mladé výtvarníky.

V Centre Pompidou za posledních patnáct let uspořádala například výstavy francouzské fotografky a konceptuální umělkyně Sophie Calleové, alžírského výtvarníka Philippa Parrena nebo albánského umělce Anriho Saly. Právě jeho díla posléze vybrala i pro francouzský pavilon na Benátském bienále roku 2013, kdy byla kurátorkou francouzské výpravy.

Na bienále se ale Macelová podílela již předtím, roku 2007, kdy pro Belgičany vytvořila pavilon z děl současného umělce Érica Duyckaertse.

Nyní se Macelová stane čtvrtou ženou, která kdy byla kurátorkou Benátského bienále.

Macelová je též spoustu s Karlem Císařem, Tomášem Pospiszylem či Fionnem Meadem jedním z autorů knižní monografie již nežijícího slovenského umělce Jána Mančušky, kterou sestavil Vít Havránek u příležitosti Mančuškovy loňské výstavy v Městské knihovně v Praze.

V pořadí sedmapadesáté mezinárodní bienále umění v Benátkách začne 13. května 2017 a poběží do 26. listopadu. Kurátorem posledního ročníku, který skončil vloni v listopadu, byl Nigerijec Okwui Enwezor. Bienále minulý rok otevřelo 89 národních pavilonů a přilákalo přes rekordního půl milionu návštěvníků.