Šéfkurátorka pařížského muzea Centre Pompidou určí podobu příštího bienále umění v Benátkách, které proběhne v roce 2017.

Prezident bienále Paolo Baratta v sobotu oznámil, že kurátorkou bienále se stane Christine Macelová. Vybral si ji pro její odhodlání „zdůrazňovat, jak důležitou roli umělci hrají, když vytvářejí své vlastní světy a velkorysou životnost pak vlévají do světa, v němž žijeme“.

Podle prezidenta přehlídky má Macelová ve svém současném postavení všechny předpoklady k tomu, aby „zaznamenala a rozpoznala nové energie proudící ze všech částí světa“.

Macelová vystudovala dějiny umění a v 90. letech se starala o sbírky francouzského ministerstva kultury. Od roku 2000 je šéfkurátorkou nejznámějšího pařížského muzea moderního umění Centre Pompidou. V něm postupně založila sbírkový úsek nazvaný Creation contemporaine et prospective a také samostatný prostor Espace 315 specializující se na mladé výtvarníky.

V Centre Pompidou za posledních patnáct let uspořádala například výstavy francouzské fotografky a konceptuální umělkyně Sophie Calleové, alžírského výtvarníka Philippa Parrena nebo albánského umělce Anriho Saly. Právě jeho díla posléze vybrala i pro francouzský pavilon na Benátském bienále roku 2013, kdy byla kurátorkou francouzské výpravy.

Na bienále se ale Macelová podílela již předtím, roku 2007, kdy pro Belgičany vytvořila pavilon z děl současného umělce Érica Duyckaertse.

Nyní se Macelová stane čtvrtou ženou, která kdy byla kurátorkou Benátského bienále.

Macelová je též spoustu s Karlem Císařem, Tomášem Pospiszylem či Fionnem Meadem jedním z autorů knižní monografie již nežijícího slovenského umělce Jána Mančušky, kterou sestavil Vít Havránek u příležitosti Mančuškovy loňské výstavy v Městské knihovně v Praze.

V pořadí sedmapadesáté mezinárodní bienále umění v Benátkách začne 13. května 2017 a poběží do 26. listopadu. Kurátorem posledního ročníku, který skončil vloni v listopadu, byl Nigerijec Okwui Enwezor. Bienále minulý rok otevřelo 89 národních pavilonů a přilákalo přes rekordního půl milionu návštěvníků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist