Mezinárodní PEN klub ocení spisovatelku J. K. Rowlingovou nejen za její psaní. Jak informovala agentura AP, autorka populární ságy o Harrym Potterovi cenu převezme za zásluhy o svobodu slova.

Rowlingová založila charitativní nadaci Volant, která mimo jiné podporuje výzkum roztroušené sklerózy. Její druhá nezisková organizace Lumos pracuje s dětmi umístěnými v institucích typu dětských domovů a snaží se je znovu spojit s rodinami.

Rowlingová cenu převezme 16. května na galavečeru v New Yorku. Předchozími laureáty ocenění jsou Toni Morrisonová, Salman Rushdie nebo Tom Stoppard.

„Je mi velkou ctí, že mohu převzít tuto cenu a že morální rozměr mé práce oceňuje organizace, které si tak cením,“ uvedla Rowlingová, která prý PEN klub dlouhodobě podporuje. Váží si zejména toho, jak se organizace zastává uvězněných spisovatelů a bojuje za svobodu slova.

Podle prezidenta amerického PEN klubu Andrewa Solomona si čtenáři knih o Harrym Potterovi „uvědomili, jakou váhu může mít jejich hlas a jak je důležité naslouchat druhým“.

Mezinárodní PEN klub v květnu dále ocení Michaela Pietsche, ředitele Hachette Book Group. Ta ve Spojených státech vydává mimo jiné detektivní romány, jež Rowlingová publikuje pod pseudonymem Robert Galbraith. Pietsch s PEN klubem dlouhodobě upozorňuje na cenzuru v Číně.