Knížka pro děti od spisovatelky Frances Hardingeové nazvaná The Lie Tree (Strom lži) se stala titulem roku britských literárních cen Costa.

Pořadatelé ceny, udělované "čtivým a široké veřejnosti přístupným knihám", to oznámili na Twitteru. Za ocenění britská autorka získá 30 tisíc liber, v přepočtu zhruba 1,1 milionu korun.

Kniha The Lie Tree se odehrává ve viktoriánské éře v převážně mužském světě vědy. Vypráví nicméně o čtrnáctileté talentované dívce, která chce po vzoru svého otce také studovat přírodní vědu. Sama autorka knihu označila za "tajuplný viktoriánsko-gotický příběh".

Zasazení vyprávění do 19. století vysvětlila tím, že právě tehdy ženy ve vědě neměly slovo. "Hlavním posláním té knihy je naděje, kterou může inteligentní dívka pocítit i ve světě, kde si nepřipadá doma," uvedla Hardingeová. "I spousta dnešních čtrnáctiletých dívek má dojem, že do tohoto světa nepatří."

Hardingeovou cena potěšila i proto, že literatura určená dětem podle ní bývá vnímána jako lehčí žánr, který si podobné ocenění nezaslouží. "To, že nyní byla doceněna, je pro mě úžasná zpráva," uvedla spisovatelka, když cenu obdržela.

Dětská publikace dostala cenu Costa za knihu roku naposledy v roce 2001. Loni cenu Costa za knihu roku obdržela Helen Macdonaldová za publikaci H is for Hawk, která vypráví o vztahu člověka s divokým jestřábem.

Literární ceny Costa jsou určené spisovatelům z Británie a Irska, udělují se v pěti kategoriích: román, první román, biografie, poezie a kniha pro děti. Ocenění vzniklo roku 1971 jako Whitbreadova cena, od roku 2006 sponzorství převzal kavárenský řetězec Costa.

Vítězové jednotlivých kategorií byli vyhlášeni už 4. ledna. Hardingeová vyhrála též kategorii kniha pro děti. Cenu Costa za nejlepší román dostala začátkem ledna spisovatelka Kate Atkinsonová za knihu A God in Ruins (Bůh v troskách) o válce a jejích následcích.

Letošní cenu za románový debut obdržel Andrew Michael Hurley za hororový příběh The Loney. Nejlepší životopis pochází z pera Andrey Wulfové, která se v díle The Invention of Nature (Vynález přírody) zabývala německým vědcem Alexanderem von Humboldtem. Básnickou cenu převzal Don Paterson za sbírku 40 Sonnets.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist