Festival spisovatelů Praha bude mít letos téma Zločin a trest. "Jednáme s nejžhavějším hostem, nositelem Nobelovy ceny Johnem Maxwellem Coetzeem. Věříme, že po desetiletém jednání navštíví Prahu," řekla viceprezidentka festivalu Vlasta Brtníková March.

Festival by se měl podobně jako loni konat několik dní v říjnu a v listopadu.

K dalším spisovatelům, kteří jsou mezi uvažovanými hosty 26. ročníku, patří francouzský autor Emmanuel Carrère či mosambický spisovatel António Emílio Leite Couto známý jako Mia Couto. Ten je potomkem portugalských imigrantů, kteří do země přišli jako do tehdejší portugalské kolonie.

Podle pořadatelů festivalu by Mia Couto mohl v diskusích přispět svým pohledem na současnou migrační krizi.

Festival se ale zatím potýká s finanční nejistotou. Zatímco od ministerstva kultury má podle Brtníkové příslib příspěvku obdobného tomu v loňském roce, v případě pražského magistrátu patří festival k akcím, které se proti nízké podpoře města bouří.

Autoři těchto protestů poukazují na to, že Praha letos literární akce spjaté s městem podpořila méně než dříve. Vyhradila na ně jen 5,9 milionu korun, tedy pouhá dvě procenta celkové částky určené na podporu kultury v hlavním městě.

Návrh grantové komise schválilo před několika dny zastupitelstvo. Ti, kdo s rozdělením peněz nesouhlasí, se mohou odvolat. V případě Festivalu spisovatelů, PEN klubu či Společnosti Franze Kafky ale grantová komise odmítla udělit jakoukoliv podporu.

Festival spisovatelů Praha do České republiky v minulosti přivezl několik slavných autorů a nositelů Nobelovy ceny. Předloni ukrajinsko-běloruskou spisovatelku a novinářku Světlanu Alexijevičovou, která prestižní ocenění získala rok nato a jejíž poslední knihu za nejlepší počin roku loni označila i výroční anketa Lidových novin.

Spisovatel a scenárista Emmanuel Carrère napsal více než třináct knih, z nichž mnohé získaly významná literární ocenění a některé se dočkaly i filmového zpracování. Carrère je také autorem scénářů k celovečerním i televizním filmům. V češtině vyšly jeho tituly Jiné životy než ten můj, Protivník či životopisný román Limonov.

Jihoafrický spisovatel, překladatel a pedagog John Maxwell Coetzee nepatří k velkým experimentátorům. Dává přednost poctivému vypravěčství, přesným dialogům a důmyslné literární kompozici.

Tématem jeho děl, často alegorických a symbolických, jsou hodnoty a chování lidí vycházející z neusmířené Jižní Afriky. Laureát Nobelovy ceny z roku 2003 je známý také jako uzavřený a nedostupný člověk. Médiím se vyhýbá a pro ocenění si až na naprosté výjimky nechodí.