Ennio Morricone, jehož filmová hudba patří k nejznámějším na světě, se rád nechal přemluvit režisérem Quentinem Tarantinem, aby pro něj složil soundtrack k snímku Osm hrozných. Morricone to řekl v sobotu – a dodal, že když ho Tarantino oslovil poprvé, nejprve jej odmítl.

Morricone změnil názor až poté, co jej americký režisér navštívil doma v Římě. Tento měsíc skladatel za hudbu k Osmi hrozným, kterou natočil s Českým národním symfonickým orchestrem, získal Zlatý glóbus a rovněž i nominaci na Oscara.

„Když mě někdo požádá, abych mu složil hudbu k filmu, dlouho váhám,“ řekl sedmaosmdesátiletý Morricone v sobotu, když přebíral Zlatý glóbus, pro něhož si do Hollywoodu nemohl přiletět.

„Když mi zavolal Tarantino, napoprvé jsem ho odmítl. Pak za mnou ale přijel a díky tomu jsem změnil názor,“ řekl skladatel o hudbě k westernovému filmu Osm hrozných, který se odehrává po americké občanské válce.

„Nicméně jsem Tarantinovi sdělil, že se chci úplně odříznout od soundtracků k westernům, jaké jsem skládal před půl stoletím. Ještě když jsem hudbu dopsal, byl jsem značně nervózní, protože to je spíš symfonie ve čtyřech větách,“ prohlásil skladatel.

„Ale myslím, že Tarantinovi se ta hudba líbila a lidem také.“

Morricone byl na Oscara nominovaný šestkrát, roku 2007 získal alespoň toho čestného. Známý je především jako autor hudby k takzvaným spaghetti westernům režiséra Sergia Leoneho, například k filmu Hodný, zlý a ošklivý z roku 1966. Vytvořil také hudbu k snímku Rolanda Joffého jménem Mise z roku 1986 nebo k Biu Ráj režiséra Giuseppeho Tornatoreho.

Morricone v sobotu Zlatý glóbus převzal v Římě před hlavní prodejnou italské luxusní značky Bulgari. Ta oznámila, že zaplatí vznik filmu o skladatelově životě a díle, jejž natočí právě Tornatore.

Morricone je autorem hudby k většině jeho filmů včetně Bia Ráj, tedy snímku, který roku 1988 získal Oscara za nejlepší cizojazyčný titul.

Devětapadesátiletý Tornatore se sobotního ceremoniálu též zúčastnil. Řekl, že jeho film o Morriconem se bude jmenovat The Glance of Music. Zaměří se na skladatelovo klasické vzdělání, jeho inspiraci i vztahy s různými režiséry.