Vítězi pátého ročníku hudebních cen Vinyla se v kategorii deska roku stala nahrávku Elegy of Unsung Heroes beatového producenta Dizzcocka. Objevem je elektronický hudebník Ondřej Mikula vystupující pod jménem Aid Kid.

Počinem roku je blackmetalová kompilace Jdi a dívej se. Výsledky pořadatelé vyhlásili ve středu večer v pražském Lucerna Music Baru.

Hlasování se zúčastnili hudební publicisté, kteří publikují informativní, ale především názorové texty napříč žánrovým spektrem domácí scény.

"Letošní vítězové jsou asi trochu překvapením. Místo tradičních kapel na nejvyšší uznání dosáhly, vyjma kompilace Jdi a dívej se, jednočlenné elektronické projekty. Všichni tři ocenění patřili mezi favority již po prvním kole hlasování," uvedl za organizátory Pavel Uretšlégr.

Vítězové již tradičně obdrželi vinyl, originál LP desky autorsky dotvořený výtvarníkem Vladimírem Skreplem. Vinyl vychází v limitované edici 100 kusů a obsahuje po jedné hudební ukázce od všech nominovaných.

"Jen těžko se vybírá jediný vítěz, proto za důležitější považujeme nominace, které lépe ukazují aktuální dění na české nezávislé hudební scéně. Právě v pátém ročníku nominace obsáhly největší žánrové spektrum, což je myslím jasným dokladem, že ocenění Vinyla je nadžánrové a hledá v aktuálních nahrávkách především kvalitu," podotkl za organizátory Vinyly Tomáš Grombíř.

Vyhlašovací ceremoniál se konal pod taktovkou hudebnice, slamerky a herečky BioMashy za hudebního doprovodu Luďka Kazdy, kteří společně tvoří duo Debbi Love. Během večera vystoupily soubory Děti mezi reprákama (nominace Objev roku), Květy (nominace Deska roku), Please The Trees (nominace Deska roku) a Ventolin.

Ocenění předali současní členové Rady hudebních cen Vinyla Viktor Palák, Iva Jonášová a Marie Čtveráčková. Rada funguje jako odborný garant a ideově formuje směřování ceny, především každoročně sestavuje porotu a dohlíží nad regulérním průběhem ceny.

Vítězi čtvrtého ročníku se loni v kategorii deska roku stala skupina DVA s nahrávkou Nipomo. Objevem roku jsou ostravští Schwarzprior, Počinem roku pak hudba k audioknize Solaris studia Needles.