Ohlédnutím za výtvarnou tvorbou Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra je čerstvě otevřená výstava v pražské galerii Hollar, která poběží do 28. února.

Navazuje na expozici, kterou této dávno autorské dvojici – Šlitr zemřel roku 1969 – uspořádala Galerie Smečky před sedmi lety.

Suchý nyní v Hollaru představuje hlavně své grafické dílo z poslední doby, tedy litografie, které tiskne v dílně Petra Korbeláře. Oba tu v pondělí 22. února od 16 hodin představí ukázku z tisku.

"Vystavené práce Jiřího Suchého jsou zaměřeny na hudební témata, prostředí divadla, portréty, ženy a figurální kompozice. Tvorba Jiřího Šlitra je v galerii prezentována kresbami z 60. let, provedenými perem, tužkou a propiskami, lavírovanými tušemi a akvarelem," uvedl na vernisáži kurátor Pavel Piekar.

Ve vstupním prostoru galerie pak současní "hollaristé" představují díla inspirovaná tvorbou a osobností Suchého se Šlitrem.

Suchý v doprovodném textu vzpomíná na první společnou výstavu, kterou měl začátkem 60. let se Šlitrem v Památníku národního písemnictví na Strahově. Tam každému z nich patřil jeden sál.

"Kdo prošel křídlem Jiřího Šlitra, musel se obdivovat jeho urputné soustavnosti. Nejdřív tu byly kresby, provedené způsobem až akademickým. Jak člověk postupoval, mohl sledovat, jak se jeho linka uvolňuje, rozpadá, a bylo možno vidět hledání a nacházení. A ke konci byla ta jeho typická svobodná kresba, kterou jsem mu záviděl," uvedl.

Když se prý návštěvníci přesunuli do Suchého části, museli mít dojem, že se tu prezentuje nejméně čtrnáct výtvarníků.

"Na rozdíl od soustavného Šlitra jsem byl totiž výtvarníkem těkavým. Ke kreslení či malování jsem se dostal jen dvakrát či třikrát do roka a v mezičasech jsem objevil nějakého dalšího tvůrce. A protože jsem byl tak trochu epigon, začal jsem tvořit jiným stylem, než byl ten předchozí," uvedl Suchý.

Od té doby se však prý od napodobování osvobodil, i když asi ne docela. "Ostatně na nejrůznějších vernisážích jsem nepřestával tvrdit, že svá vystavená díla nepovažuju za kdovíjaké umění a žádám návštěvníky, aby je brali jen jako doklad, že jsem šikovnej," dodal.

Sdružení českých umělců grafiků Hollar patří vedle Umělecké besedy a Mánesa k českým nejstarším a nejvýznamnějším uměleckým spolkům. Od založení v roce 1917 se téměř sto let podílí na zachování vysoké úrovně české grafiky.

Mezi členy Hollaru byli Vojtěch Preissig, Max Švabinský, Kamil Lhoták, Emil Filla, Oldřich Kulhánek, František Kupka, Jan Zrzavý, Jiří Trnka, Josef Lada, František Tichý, Zdeněk Sklenář, Adolf Born či Jiří Anderle. V současné době spolek sdružuje 160 známých českých grafiků, teoretiků umění a tiskařů.