Příběh vášnivé, zničující a osudové lásky z pera Vítězslava Nezvala Manon Lescaut uvede ve čtvrtek v premiéře činohra Národního divadla v Praze. Na české první scéně bude dílo uvedeno vůbec poprvé.

Po páteční druhé premiéře se nejbližší reprízy chystají na středu 17. a pondělí 29. února.

Režisér a umělecký ředitel činohry Daniel Špinar hlavní role nastudoval v alternacích a obsadil do nich Janu Pidrmanovou a Pavlínu Štorkovou, Patrika Děrgela a hostujícího Vladimíra Polívku. V dalších rolích se objeví například Radúz Mácha nebo Vladislav Beneš.

Podle databáze Divadelního ústavu se Nezvalova Manon Lescaut do dnešní doby dočkala zhruba 65 českých, moravských i slovenských inscenací. Hrála se v téměř všech divadlech a městech, v mnohých opakovaně, jako například v Brně, Pardubicích, Ostravě, Jihlavě či Hradci Králové.

V Praze ji paradoxně od 40. let minulého století uvedlo jen několik scén, z tohoto výčtu byly ještě dvě inscenace studentské.

"Přitom Manon Lescaut bývá označována za klenot naší dramatiky, málokterá česká divadelní hra se může pyšnit tak krásným, kultivovaným i neotřelým jazykem. Ostatně poetickou adaptaci Prévostova románu kritici, diváci i čtenáři považují za jeden z nejsilnějších a nejdojemnějších příběhů o lásce vůbec," podotkla dramaturgyně Ilona Smejkalová.

Původní milostný příběh proměnil Nezval v jevištní báseň, v níž jde především o zachycení citových prožitků půvabné Manon a chudého rytíře des Grieux.

V Nezvalově příběhu je Manon nezkušenou šestnáctiletou dívkou, kterou rodiče nutí jít do kláštera. Když se však nedopatřením osudu setká s mladým rytířem, budoucím knězem, vášnivě se do sebe zamilují. Nejrůznější intriky nakonec dohánějí milence k záhubě.