Česká filharmonie ve zcela zaplněné Dvořákově síni pražského Rudolfina zahrála k 70. narozeninám svého šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. Ten se narodil 24. února 1946, koncert se ale konal již tuto sobotu večer, tedy s více než desetidenním předstihem.

Zazněly skladby, které patří k dirigentovým oblíbeným. Slavnostní koncert, v jehož závěru publikum ocenilo Bělohlávka několikaminutovým potleskem vstoje, byl v mnoha ohledech netradiční.

Na následujícím večírku pak šéfdirigent od ministra kultury Daniela Hermana obdržel ocenění Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění) a originální dort, který upekla hornistka a cukrářka Kateřina Javůrková. Ztvárnila na něm figurky všech filharmoniků s šéfdirigentem, vyráběla ho tři týdny.

Ocenění Artis Bohemiae Amicis je udělováno za šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí. "Ocenění Artis Bohemiae Amicis mu předávám s největší pokorou a v hluboké úctě," řekl Herman. Ten Bělohlávka pokládá za mimořádnou osobnost na tuzemské kulturní a hudební scéně.

Jak posluchačům řekl generální ředitel David Mareček, který večerem provázel, nešlo o koncert v pravém slova smyslu, nýbrž o oslavu narozenin. Takovou, jakou si představuje šéfdirigent i filharmonici, což znamená oslavu hudbou.

Šéfdirigent usedl v první polovině koncertu mezi diváky a dirigoval až druhou část večera. Koncert nebyl avizován v programu, vstupenky se ani v předprodeji neprodávaly.

V řadách publika byli osobní hosté Bělohlávka i orchestru, mnoho hudebníků, dirigenti i politici a také zhruba dvě stovky věrných abonentů, mezi něž se VIP lístky dostaly.

Prvním překvapením a dárkem pro šéfdirigenta byla árie Měsíčku na nebi hlubokém z Dvořákovy opery Rusalka, kterou v češtině zazpívala světoznámá finská sopranistka Karita Mattila. Skladba zazněla netradičně před přestávkou jako přídavek a předem nebyla ohlášena v programu.

Mezi sólisty se také objevila například abcházsko-ruská sopranistka Hibla Gerzmavá, britský pianista Paul Lewis, tenorista Jaroslav Březina i basisté Jan Martiník a Richard Novák a basbarytonista Adam Plachetka.

První část koncertu dirigoval Jakub Hrůša, jeden z nejúspěšnějších Bělohlávkových žáků. Podle ředitele Marečka se program připravoval s "vědeckou přesností", pozvaní sólisté jsou Bělohlávkovi přátelé a také zvolení skladatelé "blízcí jeho srdci".

"Kdyby se tu měli sejít všichni gratulanti, trval by koncert dva až tři dny," zavtipkoval Mareček.

V programu převažovaly úryvky z oper, například Donizettiho Lucie z Lammermooru, Čajkovského Evžen Oněgin, Dvořákův Jakobín či Verdiho Maškarní ples. A to proto, že Bělohlávek ve své kariéře doposud spolupracoval s pěti stovkami pěvců, oproti 270 smyčcovým sólistům a 220 klavíristům.

"Pan šéfdirigent má na svém kontě přes tři tisíce koncertů, na kterých provedl přes 9000 skladeb a přes 400 operních představení, z těch orchestrálních koncertů je třetina s ČF," řekl Mareček. Ve světě dirigoval Bělohlávek přes dvě stovky orchestrů.