Česká filharmonie ve zcela zaplněné Dvořákově síni pražského Rudolfina zahrála k 70. narozeninám svého šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. Ten se narodil 24. února 1946, koncert se ale konal již tuto sobotu večer, tedy s více než desetidenním předstihem.

Zazněly skladby, které patří k dirigentovým oblíbeným. Slavnostní koncert, v jehož závěru publikum ocenilo Bělohlávka několikaminutovým potleskem vstoje, byl v mnoha ohledech netradiční.

Na následujícím večírku pak šéfdirigent od ministra kultury Daniela Hermana obdržel ocenění Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění) a originální dort, který upekla hornistka a cukrářka Kateřina Javůrková. Ztvárnila na něm figurky všech filharmoniků s šéfdirigentem, vyráběla ho tři týdny.

Ocenění Artis Bohemiae Amicis je udělováno za šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí. "Ocenění Artis Bohemiae Amicis mu předávám s největší pokorou a v hluboké úctě," řekl Herman. Ten Bělohlávka pokládá za mimořádnou osobnost na tuzemské kulturní a hudební scéně.

Jak posluchačům řekl generální ředitel David Mareček, který večerem provázel, nešlo o koncert v pravém slova smyslu, nýbrž o oslavu narozenin. Takovou, jakou si představuje šéfdirigent i filharmonici, což znamená oslavu hudbou.

Šéfdirigent usedl v první polovině koncertu mezi diváky a dirigoval až druhou část večera. Koncert nebyl avizován v programu, vstupenky se ani v předprodeji neprodávaly.

V řadách publika byli osobní hosté Bělohlávka i orchestru, mnoho hudebníků, dirigenti i politici a také zhruba dvě stovky věrných abonentů, mezi něž se VIP lístky dostaly.

Prvním překvapením a dárkem pro šéfdirigenta byla árie Měsíčku na nebi hlubokém z Dvořákovy opery Rusalka, kterou v češtině zazpívala světoznámá finská sopranistka Karita Mattila. Skladba zazněla netradičně před přestávkou jako přídavek a předem nebyla ohlášena v programu.

Mezi sólisty se také objevila například abcházsko-ruská sopranistka Hibla Gerzmavá, britský pianista Paul Lewis, tenorista Jaroslav Březina i basisté Jan Martiník a Richard Novák a basbarytonista Adam Plachetka.

První část koncertu dirigoval Jakub Hrůša, jeden z nejúspěšnějších Bělohlávkových žáků. Podle ředitele Marečka se program připravoval s "vědeckou přesností", pozvaní sólisté jsou Bělohlávkovi přátelé a také zvolení skladatelé "blízcí jeho srdci".

"Kdyby se tu měli sejít všichni gratulanti, trval by koncert dva až tři dny," zavtipkoval Mareček.

V programu převažovaly úryvky z oper, například Donizettiho Lucie z Lammermooru, Čajkovského Evžen Oněgin, Dvořákův Jakobín či Verdiho Maškarní ples. A to proto, že Bělohlávek ve své kariéře doposud spolupracoval s pěti stovkami pěvců, oproti 270 smyčcovým sólistům a 220 klavíristům.

"Pan šéfdirigent má na svém kontě přes tři tisíce koncertů, na kterých provedl přes 9000 skladeb a přes 400 operních představení, z těch orchestrálních koncertů je třetina s ČF," řekl Mareček. Ve světě dirigoval Bělohlávek přes dvě stovky orchestrů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist