Tři izraelské sestry si hudbou zpívanou v arabštině a míchající tradiční jemenské lidovky s hip hopem získávají fanoušky doma v Izraeli i v zahraničí.
Členky kapely zvané A-wa vypadají spíš jako postavy z Tisíce a jedné noci. K tradičním vyšívaným oblekům ale nosí tenisové boty a jejich energická vystoupení připomínají taneční večírky v poušti, píše agentura AFP.
"Naši prarodiče emigrovali z Jemenu do Izraele," vysvětluje dvaatřicetiletá Tair Haimová, která v kapele vystupuje spolu s třicetiletou Liron a šestadvacetiletou Tagel.
Tři sestry vyrostly v pouštní osadě Šacharut na jihu Izraele, nedaleko od egyptských a jordánských hranic.
Narodily se do rodiny architekta a holistické terapeutky, k hudbě se dostaly přes své příbuzné, kteří zpívali jemenské lidové písně. Tím pomáhali udržet starodávnou ústní tradici předávanou z generace na generaci.
Sestry jako první objevil izraelský hudebník Tomer Yosef, člen kapely Balkan Beat Box. Nabídl jim, aby mu dělaly předskokanky na jeho koncertech. Když pak trio A-wa začalo získávat vlastní příznivce, Yosef povýšil na jeho producenta.
"Tradiční jemenskou hudbu jsem poprvé slyšela v dětství na svatbě, kde se tetovalo hennou," říká Tair Haimová v narážce na starodávný zvyk židovských i muslimských svateb, při němž si nevěsta pořizuje tetování nanášením přírodního barviva.
"Ta tradice mě zaujala. Začala jsem se písně učit zpaměti. A věděla jsem, že s nimi chci něco udělat," dodává Tair Haimová.
Její rodina se do Izraele dostala v rámci takzvané operace Létající koberec, jak se říká evakuaci téměř všech pětačtyřiceti tisíc jemenských židů do Státu Izrael v letech 1949 až 1950.
Izraelskou kulturní scénu – tu hudební stejně jako filmovou či literární – v posledních letech oživují příslušníci třetí generace potomků jemenských či marockých židů, kteří se ve své tvorbě vracejí k vlastním kořenům.
Trio A-wa do tohoto širšího proudu patří. Vloni na jaře na internetu zveřejnilo videoklip k písni Habib Galbi, což arabsky znamená Láska mého srdce, aniž by uvedlo, že jeho členky jsou izraelské židovky.
Dívky v klipu vykonávají domácí práce pro jakéhosi důstojníka ve vojenské uniformě, jenž výhružně práská bičem. Hrdinky mu ale nakonec utečou, nasednou do džípu a projíždějí se pouští. Po celou dobu ve videu tančí ve světlých růžových závojích a zpívají blíže neupřesněným arabským dialektem, v závěru klipu pak tančí se třemi chlapci.
"Chtěly jsme, aby k nám lidé přistupovali s otevřenou myslí," vysvětluje Tair Haimová, proč se dívky od začátku ke své izraelské totožnosti nehlásily. "K videu jsme jen dopsaly něco v tom duchu, že přinášíme čerstvý vítr z pouště."
Báseň izraelského prezidenta jsem nezhudebnil kvůli politice, říká hitmaker Idan Raichel - čtěte ZDE
Z písně Habib Galbi nakonec hit udělala rozhlasová stanice izraelské armády, která je nejposlouchanější v zemi. Bylo to poprvé, co se arabsky zpívaná píseň v židovském státě stala letním hitem. Její refrén zněl na izraelských svatbách, v rádiích i klubech – a fanoušci hned začali kopírovat taneční pohyby dívek, které vycházejí z tradičních tanců i breakdancu.
Dnes má píseň tria A-Wa – arabsky se vyslovuje aywa, což znamená "ano" – na internetu přes 2 miliony zhlédnutí. A dívky s překvapením kvitují, kolik už mají fanoušků také mezi Araby. Trio souběžně začínají objevovat evropské hudební festivaly a rádia.
"Sleduji etnickou hudbu přes deset let a něco podobného v ní chybělo. Nepamatuji si, že by něco mělo srovnatelný ohlas," řekl producent kapely Tomer Yosef v rozhovoru pro izraelský deník Haarec.
Tři sestry, z nichž dvě žijí v izraelském Tel Avivu, už od loňského léta několikrát koncertovaly po Evropě. "Na pódiu míváme chvíle, které hraničí s telepatií," říká Liron Haimová. "Připomíná mi to dobu, kdy jsme spolu vystupovaly jako děti."
Podle Tair Haimové má A-wa zprostředkovávat "svět svobody a lásky, kombinaci starého i nového, tradičního a moderního, hip hopu a jemenského folku a také dívčí síly," jak uvedla. "Je to ale i svět, ve kterém je pohodlně klukům. Je bezvadný a veselý," dodala.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist