Mezzosopranistka Magdalena Kožená založila nadační fond na podporu českých základních uměleckých škol.

Jeho cílem je chránit i podporovat systém vzdělávání poskytovaný ZUŠ a upozorňovat veřejnost, nakolik je tento systém jedinečný. Poslání a plány fondu budou představeny na donátorském galavečeru 26. února v pražském Rudolfinu. Informoval o tom generální ředitel České filharmonie a spolupatron fondu David Mareček.

"Po prvním kroku na donátorském večeru, kde doufáme, že posbíráme nějaké finanční prostředky, je dalším konkrétním krokem akce Open ZUŠ představující projekty všech škol. Konat by se měla jednou ročně,“ uvedla Kožená.

„Mým plánem je také jednou do roka uspořádat galakoncert, přispět svým honorářem, a dát tak další podnět k činnosti nadace," dodala pěvkyně, která sama začínala uměleckou dráhu v jedné z lidových škol umění v Brně.

Hlavními úkoly nově vzniklého fondu jsou zviditelnit systém ZUŠ a přiblížit jej veřejnosti, představit ZUŠ jako prostředí pro vyhledávání, rozvoj a podporu dětských talentů a také podpořit ZUŠ při vytváření vlastních projektů a v komunikaci s rodiči i veřejností.

V České republice je 488 základních uměleckých škol, dříve nazývaných lidové školy umění. Studuje v nich 247 tisíc žáků. Aktuálně školy nabízejí čtyři základní obory - hudební, kam chodí 65 procent žáků, taneční (11 procent), výtvarný (20 procent) a literárně-dramatický (čtyři procenta).

"Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat," prohlásila Kožená.

Na slavnostním galavečeru 26. února v Rudolfinu Koženou doprovodí orchestr La Cetra Barockorchester Basel pod taktovkou Andrey Marcona. Společně nabídnou program vystavěný na kontrastu barokních skladeb a děl současných autorů.

Na setkání, které proběhne po koncertu, Kožená spolu s Markem Ebenem a správní radou fondu představí jeho poslání a další plánované kroky zakládajícím donátorům. Cílem večera je oslovit právě filantropy.

Koncertu se zúčastní i pedagogové a žáci ZUŠ. Kožená, Marcon i Eben vystoupí bez nároku na honorář.

Brněnská rodačka Kožená patří ke světové operní špičce.

Pozici jedné z nejvyhledávanějších a nejvýraznějších mezzosopranistek dokládá řada ocenění, která ve své kariéře získala v České republice a v zahraničí, i exkluzivní smlouva s nahrávací společností Deutsche Grammophon.