Svoji v pořadí třetí Grammy v pondělí obdržela jedna z nejznámějších žijících afrických zpěvaček Angélique Kidjo. Cenu, kterou v kategorii world music získala za album nazvané Sings, pětapadesátiletá beninská rodačka věnovala začínajícím hudebníkům na svém rodném kontinentě, píše agentura AFP.

Kidjo byla předloni hostem festivalu Colours of Ostrava. Letos se poprvé představí v Praze, kde její první koncert v metropoli na 13. července v Obecním domě chystá přehlídka Prague Proms.

Na cenách Grammy zpěvačka uspěla druhý rok po sobě. Vloni bodovala s nahrávkou Eve, kterou složila poctu africkým ženám. Aktuální desku Sings nahrála s Orchestre Philharmonique du Luxembourg, který její vlastní skladby interpretoval v duchu tradic západní klasické hudby.

Zpěvačku ocenění podle AFP potěšilo. Při udělování takzvaných žánrových cen Grammy, které se konalo ještě před hlavním ceremoniálem vrcholícím v úterý nad ránem, Kidjo radostně vyběhla na pódium v barevném africkém obleku a zatančila na píseň Jamese Browna I Feel Good, kterou zahrál najatý orchestr.

„Chtěla bych tuto Grammy věnovat všem lidovým hudebníkům v Africe, dále mé zemi a celé mladé generaci,“ uvedla Kidjo. „Afrika je na vzestupu. Afrika je pozitivní. Afrika je radostná. Spojme se a splyňme s hudbou, odmítněme nenávist a násilí,“ vyzvala.

Angélique Kidjo na desce Songs smíchala africké písničkářské postupy a rytmy s klasickou evropskou orchestrací.

Přestože hudebnice podobné fúze dělala již dříve, nahrávání prý ani tentokrát nebylo snadné. Kidjo je zvyklá na africké kapely, které se nechávají vést sólisty, víc než na evropské klasické orchestry spoléhající se na notový zápis.

Kidjo, která dnes žije v New Yorku a příští sezonu vystoupí v tamní Carnegie Hall, chce i nadále spolupracovat s hudebníky z jiných žánrů.

„Pracuji s každým, pro něhož je hudba nástrojem míru. Považuji hudbu za jedinou uměleckou formu, která spojuje celý svět,“ řekla poté, co převzala Grammy.

Zpěvačka již dříve spolupracovala například s předním americkým skladatelem Philipem Glassem. Ten s ní zhudebnil tři básně vycházející z mytologie afrického etnického národa Jorubů.

Na desce Sings kromě klasicky školených hudebníků účinkuje například americký kontrabasista Christian McBride. Ten v pondělí sám získal Grammy v kategorii pro nejlepší improvizované jazzové sólo.

Kidjo pořadatele cen pochválila, podle ní jsou stále svobodomyslnější. „Víc a víc mě udivuje otevřenost Grammy, které se v tomto ohledu vymykají dalším podobným akcím,“ uvedla.

Grammy podle ní světu zprostředkovávají, nakolik je etnická hudba pestrá, a nekladou důraz jen na prodeje a hudební průmysl.

Největší „konkurencí“ v žánru world music, což je západní škatulka pro etnickou hudbu z různých částí světa, byla na letošních Grammy africká nahrávka nazvaná Zomba Prison Project. Dvacet písní, které upravil americký producent Ian Brennan, natočili hudebně nadaní vězni z afrických žalářů se zvýšenou ostrahou.

Na Grammy v kategorii world music byli dále nominovaní umělci, kteří už tuto cenu v minulosti získali – indická hráčka na sitár Anoushka Shankarová, brazilský veterán Gilberto Gil a jihoafrický mužský pěvecký sbor Ladysmith Black Mambazo.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist