Věhlasný dirigent Jiří Bělohlávek dostane k letošním 70. narozeninám netypický dárek. Akademie múzických umění, na které studoval a kde později vedl katedru dirigování, mu v pondělí 22. února udělí čestný doktorát.

Ocenění pro Bělohlávka ale není dopisem na rozloučenou. Šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie se už nyní připravuje na další období v čele prvního orchestru. Předcházet mu však musí prodloužení smluv.

Bělohlávkův čtyřletý kontrakt vyprší koncem této sezony, filharmonie ale musí vědět, zda k prodloužení dojde, už v dubnu.

Na potvrzení své pozice ve funkci čeká také generální ředitel České filharmonie David Mareček. „Doufáme, že k potvrzení smluv dojde. Pan Bělohlávek se ale rozhodl, že v čele České filharmonie zůstane pouze za určitých podmínek,“ vysvětlil ve středu Mareček.

Podmínky se týkají především financí, se kterými bude orchestr v letech 2016 až 2020 hospodařit. Dotaci přibližně ve výši 30 milionů korun se vedení tělesa snaží dojednat s ministerstvem školství, kultury i financí. „Jde především o příspěvky na nové vzdělávací projekty a výjezdy České filharmonie,“ upřesnil Mareček.

Právě vzdělávání se stalo novou prioritou orchestru. Po vzoru takzvané Digital Concert Hall, kterou provozují Berlínští filharmonici, by také Česká filharmonie chtěla zavést promítání koncertů vážné hudby v rámci výuky základních i středních škol. Na tuto osvětovou činnost mají padnout dvě třetiny z požadovaných zhruba 30 milionů korun.

Investice jsou pro orchestr ale důležité i proto, aby mohl reprezentovat českou hudbu v zahraničí. „Třeba turné po USA před dvěma lety mělo obrovský úspěch a jeho marketingová cena byla násobně vyšší než jeho náklady,“ uvedl jako příklad Mareček.

Zájem o českou hudbu je značný také v Japonsku, Jižní Koreji, Singapuru, Jižní Americe nebo v evropských zemích.

Jestli ke schválení příspěvků dojde, zatím vedení České filharmonie netuší. Doufá však, že se s ministerstvy v následujících týdnech dohodne, a šéfdirigent Bělohlávek tak v čele orchestru zůstane.

V minulých letech jednala Česká filharmonie s ministerstvem kultury především o navýšení platů svých členů. Právě to si Jiří Bělohlávek stanovil jako podmínku pro to, aby přijal funkci šéfdirigenta. Tím se nakonec stal v září 2012.

Členové orchestru si díky jeho iniciativě dnes vydělají až o 60 procent víc než v minulosti, jejich měsíční plat se pohybuje okolo 40 tisíc korun hrubého. To je ale pořád zhruba o polovinu méně, než na kolik si přijdou členové orchestrů v Rakousku či v Německu.