Pražský magistrát požádal ministerstvo financí o bezúplatný převod Divadla Komedie. Pokud stát převod odsouhlasí, chce Praha divadlo opravit a najít pro něj nového provozovatele, řekl radní pro kulturu Jan Wolf za KDU-ČSL/Trojkoalici.

Dosavadní nájemce, společnost Divadlo Company.cz, v divadle skončí v závěru dubna.

Prostory Divadla Komedie v Jungmannově ulici v centru Prahy jsou podle Wolfa ve velice špatném technickém stavu. Radní doufá, že se rozhodnutí ministerstva o možném převodu dozví do dubna. Poté bude na politicích, zda nechají divadlo nejprve opravit, nebo v něm už od září začne sezona s novým provozovatelem.

"Osobně bych se přikláněl k variantě, aby se divadlo raději na pár měsíců uzavřelo, a začínalo se už v novém," uvedl radní.

Společnost Divadlo Company.cz, která končí kvůli finančním potížím, by mohl nahradit provozovatel, který vzejde z výběrového řízení. Variantou je ale i stěhování některé z městských příspěvkových organizací, které ve stávajících prostorách platí vysoké nájmy.

Mezi uvažovanými divadly je Divadlo v Dlouhé, Studio Ypsilon nebo Rokoko. "Vzniknout by ovšem mohla i druhá scéna nedalekého a divácky velmi úspěšného Divadla Minor," doplnil radní. Pro kterou z variant se město rozhodne, není stále jasné.

Dosavadní provozovatel Divadla Komedie vyhrál výběrové řízení v roce 2011. V minulosti pobíral od města roční dvanáctimilionovou dotaci. Na letošní rok jde ovšem jen o 4,7 milionu korun. Doba stanoveného pronájmu uplynula a zmíněná částka má sloužit jen na dokončení sezony.

Společnost se proti tomuto rozhodnutí ohradila.