Fotografie českých autorů Josefa Sudka a Jaromíra Funkeho se na aukci v New Yorku prodaly za více než 300 tisíc dolarů, v přepočtu přes sedm milionů korun.

Celkem aukční síň Christie's vydražila tři stovky fotografií za téměř devět milionů dolarů. Nejdražší položkou se stala vzácná fotografie Edwarda Steichena z roku 1901, za niž kupec zaplatil 665 tisíc dolarů.

Dvoudenní aukce se konala ve středu a ve čtvrtek a dílo Josefa Sudka na ní bylo zastoupeno velice hojně - celkem se nabízelo 16 jeho fotografií. Největší zájem dražitelů vzbudily snímky Okno mého ateliéru z roku 1950 a Meloun z roku 1951. Oba se vydražily za shodnou částku 40 tisíc dolarů, což je téměř milion korun.

Čtyři fotografie Jaromíra Funkeho z 20. let se na aukci prodaly celkem za více než 60 tisíc dolarů.

Josef Sudek, který žil v letech 1896 až 1976, se věnoval ateliérovým aranžmá, zátiším, ale i reportážním či reklamním fotografiím. Jeho vrcholná díla pocházejí až z pozdější části tvorby, proslulé jsou především jeho pohledy z okna ateliéru a zátiší.

Sudek patří ke světově nejznámějším českým fotografům a jeho snímky se v rámci zahraničních aukcí draží velice často. Na vzestupu je co do počtu dražených snímků také avantgardní fotograf Jaromír Funke, jenž žil v letech 1896 až 1945.

Rekordmanem v zahraničních aukcích je ale mezi českými fotografy František Drtikol, jehož snímek Sněžná vlna se v roce 2007 v New Yorku vydražil za 312 tisíc dolarů, v přepočtu 7,6 milionu korun.