Objem trhu s audioknihami v České republice loni dosáhl téměř 82 milionů korun. Údaj pochází z první zprávy o audioknižním trhu, kterou zpracovala Asociace vydavatelů audioknih. Čtvrtinu z celkového loňského objemu tvořil prodej na digitálních nosičích, zbytek představují fyzické disky.

Celkový objem trhu vychází ze součtu hlášení fyzických a digitálních prodejů členských firem asociace s jeho přepočtem na koncové ceny včetně DPH.

Celkový loňský prodej činil 81,72 milionu korun, fyzický prodej nosičů byl 61,26 milionu a za stahování audioknih lidé zaplatili 20,46 milionu korun.

Loni a předloni objem trhu s audioknihami pouze odhadoval Svaz českých knihkupců a nakladatelů ve své výroční Zprávě o českém knižním trhu. V roce 2014 objem trhu s audioknihami v Česku podle svazu činil 55 milionů korun, loni v listopadu svaz prodeje za rok 2015 odhadl na 60 milionů.

Zpráva asociace je prvním zpracováním dat poskytnutých nejvýznamnějšími českými vydavateli mluveného slova.

"Dosud nikdy nebyla zpracována prodejní data, která by dodali samotní vydavatelé. Důsledkem historického prvenství této zprávy je v tomto roce nemožnost jakéhokoliv srovnání s uplynulými lety," uvedl výkonný ředitel asociace Jakub Horák.

Údaje za loňský rok poskytli členové asociace, kterými jsou všichni významní vydavatelé audioknih a mluveného slova v Česku. Čísla sice nejsou stoprocentní, nicméně devítka vydavatelů pokrývá téměř celý trh. Jsou mezi nimi Radioservis (podíl na trhu 31,31 procenta), Supraphon (27,5 procenta), Tympanum (25,24 procenta) a dále AudioStory, Audiotéka, Kristián, Mladá fronta, Popron Music a Země pohádek.

Podle žánrového zaměření mají největší zastoupení audioknihy pro děti a mládež, které v loňské produkci tvořily téměř třetinový objem.

Výrazný podíl mají detektivka a thriller (15 procent) a humoristická literatura (14 procent). Beletrie obecně má 18 procent zastoupení, deset procent představují historické romány, sedm procent literatura osobnostního rozvoje a čtyři procenta sci-fi a fantasy.

Co do dramatického způsobu zpracování vede v novinkách roku 2015 jednoznačně četba (80 procent). Poměr českého a zahraničního původu autorů audioknih je 63:37.

Rozmach audioknih způsobila v posledních letech možnost digitálního prodeje. Podle Svazu knihkupců a nakladatelů byl ještě v roce 2011 v Česku digitální prodej blízko nuly, v roce 2012 se přiblížil deseti procentům. Loni udělal čtvrtinu celkového objemu.

Nejprodávanější audioknihy v ČR v roce 2015

Pořadí Autor Název díla Vydavatel Interpret
1. Don Miguel Ruiz Čtyři dohody Tympanum Jaroslav Dušek
2. B. MacDonaldová Co život dal a vzal Radioservis    V. Cibulková, T. Medvecká, M. Hudečková
3. David Walliams Babička drsňačka Tympanum Jiří Lábus
4. Smoljak, Svěrák Všech 15 her a texty, na které se nedostalo  Supraphon Divadlo Járy Cimrmana
5. Vlastimil Vondruška Přemyslovská epopej I Tympanum Jan Hyhlík
6. George R. R. Martin Bouře mečů Tympanum František Dočkal
7. Zdeněk Svěrák Horká neděle aneb Vynechané povídky Supraphon Zdeněk Svěrák
8. Miloslav Šimek, Jiří Grossmann Šimek & Grossmann Komplet 1966-1971 Supraphon Miloslav Šimek, Jiří Grossmann
9. Don Miguel Ruiz Pátá dohoda Tympanum Petr Pelzer
10. Agatha Christie Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota Kristián Ladislav Frej

Zdroj: Asociace vydavatelů audioknih