Hlavně na migraci a hledání domova se zaměří letošní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Upozornit chce dále na konflikt na Ukrajině.
Osmnáctý ročník přehlídky představí 123 filmů z 62 zemí, v Praze se bude konat od 7. do 16. března. Poté se přesune do dalších 32 měst v Česku a také do Bruselu, jak v pondělí uvedli pořadatelé.
"Česká republika mnoho posledních měsíců žije tématem migrace. Vybrali jsme jedenáct filmů, které se zabývají různými pohledy, důvody útěku, co znamená dostat se například ze Sýrie do Evropy, žít v Evropě a poznávat nové sousedy. Jestli je možné, aby člověk, který utíká, našel nový domov a byl tam šťastný," uvedla programová ředitelka festivalu Hana Kulhánková.
Pořadatelé věří, že filmy pomohou kultivovat českou debatu o migraci a také o pomoci migrantům.
Festival zahájí snímek nazvaný Žádný člověk není ostrov sám pro sebe, který bude mít v Praze mezinárodní premiéru. S dalšími jedenácti filmy jej diváci uvidí v hlavní soutěži, představit ho do Česka přijede jeho režisér Tim De Keersmaecker.
Belgický tvůrce natáčel o migrantech z Tuniska a Ghany na ostrově Lampedusa.
Světovou, mezinárodní či evropskou premiéru bude mít na Jednom světě 26 filmů. Tři z nich pocházejí z české a slovenské produkce. Návštěvníci přehlídky se budou moci potkat s více než stovkou zahraničních filmařů, protagonistů snímků a dalších hostů.
Stejně jako v minulých letech pořadatelé také letos vybrali takzvané snímky se sociálním dopadem, které pomáhají měnit chování lidí a někdy i legislativu. Letos jich promítnou osmnáct. "Tyto filmy jsou velmi silné. Leckdy se pak stává, že se lidé chtějí zapojit, mají chuť něco udělat a nepřihlížet porušování lidských práv," uvedla Kateřina Bartošová z pořadatelského týmu.
V Česku ke změně například přispěl snímek Šmejdi, který zachytil praktiky prodejců.
Mezi letošními snímky je třeba film Sonita. Tato afghánská dívka rapem bojuje proti dohodnutým sňatkům. Sama byla nevěstou na prodej, díky své písni domluvené svatbě unikla. Setkat se s ní bude moci i pražské publikum.
Další dokumenty bojují proti plýtvání jídlem či zabíjení zvířat. Projekce doprovodí cyklojízda či workshopy.
Program letos rozšířila i nová kategorie Mezi druhy. Soustředí se na dialog mezi člověkem a zvířaty, umělou inteligencí či roboty. Jako hosté dorazí do Česka dva roboti s lidskými rysy, které vyvinuli vědci z amsterodamské univerzity jako společníky pro osamělé seniory.
Ani letos nebudou chybět dopolední projekce pro školy. Mladší děti uvidí sérii krátkých filmů, starší žáci a středoškoláci pak vybrané snímky o migraci. Uskuteční se také seminář pro vyučující, kterého se má zúčastnit zhruba stovka kantorů z celé republiky.
Festivalové filmy se v Praze budou promítat v kinech Lucerna, Světozor, Atlas, Ponrepo, Kino 35, Béla a Evald. Představení proběhnou též v Městské knihovně. Doprovodný program nabídne divácké centrum v Galerii Lucerna.
Předprodej vstupenek odstartuje 29. února. Lístek na filmy, jejichž promítání začíná do 17:00, stojí 70 korun. Pozdější projekce je za 90 korun. Senioři zaplatí 45 korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist