Experimentální britský hudebník a producent Brian Eno koncem dubna vydá album The Ship. Podle agentury AFP na něm někdejší spolupracovník zpěváka Davida Bowieho, artrockové skupiny Roxy Music nebo kapely Talking Head bude reflektovat zkázu lodi Titanic a začátek první světové války.

„Chtěl jsem natočit písně, které nepodpírají tradiční harmonické postupy ani rytmická struktura, ale kde hlasy existují ve svém vlastním času a prostoru,“ napsal Eno na svých webových stránkách. „Chtěl jsem zvuky umístit do volného, otevřeného prostoru.“

Letos sedmašedesátiletý hudebník uvedl, že vznik alba podnítila jeho fascinace první světovou válkou, tedy konfliktem, který začal střety mezi jednotlivými státy a o němž se předpokládalo, že rychle skončí. „Došlo k němu krátce po potopení Titanicu, což pro mě představuje analogii,“ uvedl Eno v narážce na katastrofu lodi, jež klesla ke dnu v Atlantiku roku 1912.

„Titanic byl označován za nepotopitelnou loď, za vrchol technologické zdatnosti člověka, za triumf člověka nad přírodou. Stejně tak první světová válka měla být triumfem vůle a oceli nad lidskostí,“ napsal Eno.

To, že se obě události nevyvinuly dle původních záměrů, podle hudebníka předznamenalo 20. století plné „napínavých pokusů zkoumajících vztahy mezi lidmi a světy, které si pro sebe lidi vytvářejí“, uvedl.

Přestože se Eno nadále podílí na větších i menších projektech, chystané album The Ship bude jeho první autorskou nahrávkou od roku 2012, kdy vydal desku Lux. Na ní shromáždil ambientní zvuky, které měly doprovázet umělecké instalace. Eno tehdy nahrávku představil na letišti v Tokiu.

Nové album The Ship zakončí Enova coververze písně I’m Set Free od kapely Velvet Underground, v níž dnes již nežijící Lou Reed zpíval „byl jsem osvobozen, abych šel hledat novou iluzi“.

Deska vyjde nedlouho po úmrtí Davida Bowieho, s nímž Eno spolupracoval na jeho oceňované takzvané berlínské trilogii alb ze 70. let.

Eno již dříve uvedl, že Bowie mu pár dnů před smrtí poslal email na rozloučenou, v němž použil kódovou řeč, kterou se oba elektronicky dorozumívali.