Když v těchto dnech zpěvák Mick Jagger se svou kapelou Rolling Stones projíždí Latinskou Ameriku, na každém kroku vidí reklamy na svůj nejnovější projekt. Tentokrát však nejde o hudbu, nýbrž seriál HBO nazvaný Vinyl, jejž Jagger vytvořil a na němž i nadále spolupracuje jako výkonný producent, píše agentura AP.

"Jsem v Argentině a právě míříme na koncert, když na dálnici spatřím velký billboard s Vinylem," popisuje nadšeně Jagger.

Seriál o americkém hudebním průmyslu v 70. letech měl na HBO premiéru tento měsíc a stanice už si objednala jeho druhou řadu.

Herec Bobby Cannavale ve Vinylu ztvárnil sužovaného šéfa gramofirmy, která se snaží přežít v hudebním průmyslu plném sexu a drog. V seriálu dále účinkují herci Ray Romano, Olivia Wildeová a Jaggerův syn James.

"Samozřejmě jde o fikci, je to seriálové drama a to musí být vyhrocené, aby se v něm lépe projevily jednotlivé postavy, aby mělo zajímavý příběh," vypráví Jagger.

"Zároveň se ale lidem snažíme zprostředkovat tu dobu a chceme, aby seriál působil věrohodně. To je asi náš hlavní cíl, ať jsou jednotlivé epizody založené na pravdě, nebo ne," dodává.

Natáčení seriálu, jejž s Jaggerem vytvořil režisér Martin Scorsese, zpěvákovi prý připomíná 70. léta, kdy Rolling Stones kralovali hudební scéně a vystupovali po celém světě.

"Nikdy jsem ale neměl zkušenosti s nahrávací firmou, jaká figuruje v seriálu. V té době jsme vydávali desky u Atlantic Records vedených Ahmetem Ertegunem. Něco málo z toho jsme v seriálu využili, ale opravdu jen kousek," vysvětluje Jagger.

V seriálu, jehož epizody HBO uvádí každou neděli, hraje také Jaggerův třicetiletý syn – zpodobnil zde postavu Kipa Stevense, zpěváka punkrockové kapely zvané Nasty Bits.

"Přišlo mi, že mu to vážně jde, takže jsem s tím neměl žádný problém. Kdyby byl opravdu, opravdu špatný, možná bych nechtěl být tím, kdo mu to řekne," popisuje Mick Jagger. "Ale jeho výkon mě moc potěšil."

Otec i syn Jaggerovi spolupracovali na skladbě Rotten Apple, kterou kapela Nasty Bits hrála v první epizodě Vinylu. "Když mám čas, rád synovi s čímkoliv pomohu," dodává zpěvák.

Micka Jaggera prý nenapadlo použít v seriálu své vlastní skladby, i když vyloučit tuto možnost také nechce. Prozatím ale ve Vinylu zní jiná hudba a tak to bude i nadále.

Tento měsíc na pulty zamířil soundtrack nazvaný Vinyl: Music from the HBO Original Series — Volume 1 a zhruba v polovině dubna má následovat druhá nahrávka pod názvem Vinyl: Music from the HBO Original Series — Volume 1: Finale.

Ta vyjde 15. dubna, tedy dva dny předtím, než HBO odvysílá poslední z deseti epizod první řady.

Jagger, který kromě jiného produkoval televizní i celovečerní filmy a také dokumenty, říká, že ho nikdy nelákalo stát se šéfem nahrávací firmy, jakého ve Vinylu hraje Bobby Cannavale. "Každému podle jeho gusta, ale kdybych měl vlastnit podobnou firmu, asi bych zešílel," dodává Jagger. "Umělec by se s byznysem neměl příliš zaplétat."