V pražském kině Lucerna v pondělí Národní filmový archiv uvede předpremiéru digitálně zrestaurovaných filmů Pavla Juráčka, nazvaných Postava k podpírání a Případ pro začínajícího kata. Oba vstoupí do distribuce ve čtvrtek.

Projekci bude předcházet prezentace Juráčkovy knihy Postava k podpírání, na jejímž novém vydání se podílela Knihovna Václava Havla.

Pavel Juráček byl talentovaný scenárista a režisér, jedna z klíčových osobností československé nové vlny.

Přestože se už roku 1969 dostal z politických důvodů na černou listinu, a mohl tak natočit pouze tři autorské filmy, měl na tvůrce své generace dalekosáhlý vliv. Celovečerní snímek Případ pro začínajícího kata je z roku 1969, režíroval jej s Janem Schmidtem.

Středometrážní snímek Postava k podpírání je z roku 1963.

Národní filmový archiv pracoval na obou snímcích v rámci projektu Digitální restaurování českého filmového dědictví. Je spolufinancován českým ministerstvem kultury, jeho partnery jsou Norská národní knihovna a sdružení CESNET, které v roce 1996 založily veřejné vysoké školy a Akademie věd České republiky.

Kniha Postava k podpírání vychází v Knihovně Václava Havla jako čtvrtý svazek edice Dílo Pavla Juráčka. Obsahuje všechny známé a dostupné verze této filozofické grotesky, od prvního náčrtu po natočený scénář.

Havlova knihovna získala Juráčkův archiv v únoru 2014 od syna Marka Juráčka. Od té doby pracovníci knihovny utřiďují a digitalizují tisíce stran Juráčkových rukopisů a dokumentů.

Na rok 2017 chystá Knihovna Václava Havla spolu s Národním filmovým archivem vydání Juráčkových dopisů. To bude představeno na veletrhu Svět knihy.