V pražském kině Lucerna v pondělí Národní filmový archiv uvede předpremiéru digitálně zrestaurovaných filmů Pavla Juráčka, nazvaných Postava k podpírání a Případ pro začínajícího kata. Oba vstoupí do distribuce ve čtvrtek.

Projekci bude předcházet prezentace Juráčkovy knihy Postava k podpírání, na jejímž novém vydání se podílela Knihovna Václava Havla.

Pavel Juráček byl talentovaný scenárista a režisér, jedna z klíčových osobností československé nové vlny.

Přestože se už roku 1969 dostal z politických důvodů na černou listinu, a mohl tak natočit pouze tři autorské filmy, měl na tvůrce své generace dalekosáhlý vliv. Celovečerní snímek Případ pro začínajícího kata je z roku 1969, režíroval jej s Janem Schmidtem.

Středometrážní snímek Postava k podpírání je z roku 1963.

Národní filmový archiv pracoval na obou snímcích v rámci projektu Digitální restaurování českého filmového dědictví. Je spolufinancován českým ministerstvem kultury, jeho partnery jsou Norská národní knihovna a sdružení CESNET, které v roce 1996 založily veřejné vysoké školy a Akademie věd České republiky.

Kniha Postava k podpírání vychází v Knihovně Václava Havla jako čtvrtý svazek edice Dílo Pavla Juráčka. Obsahuje všechny známé a dostupné verze této filozofické grotesky, od prvního náčrtu po natočený scénář.

Havlova knihovna získala Juráčkův archiv v únoru 2014 od syna Marka Juráčka. Od té doby pracovníci knihovny utřiďují a digitalizují tisíce stran Juráčkových rukopisů a dokumentů.

Na rok 2017 chystá Knihovna Václava Havla spolu s Národním filmovým archivem vydání Juráčkových dopisů. To bude představeno na veletrhu Svět knihy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist