Dílo pozapomenutého brněnského básníka Karla Kapouna po dlouhé odmlce na knižní trh vrátilo nakladatelství Barrister & Principal.

Kniha nazvaná Karel Kapoun: Básník na téměř 400 stránkách přináší průřez autorovým dílem. Poezii doplňují fotografie, dobové dokumenty a výstřižky z novin.

Dosud poslední výbory z Kapounovy tvorby vyšly v 70. letech minulého století. Poté už vydavatelé jeho dílo opomíjeli. Za života stihl autor vydat dvě desítky knih.

"Některé z jeho sbírek ho jistě řadí mezi básníky 'první kategorie', kam patřili například Jan Skácel anebo další z Brňanů, totiž Oldřich Mikulášek," uvedl v doslovu Ladislav Soldán, který nový výbor s Ivem Lukášem uspořádal.

Karel Kapoun se narodil v roce 1902 v Dubňanech na Hodonínsku. Byl venkovským učitelem, po druhé světové válce vedl literární oddělení v brněnském rozhlase. Jako básník debutoval ve 30. letech. Po roce 1948 měl několikaletou ediční pauzu. Zemřel po těžké nemoci v roce 1963.

Výbor z Kapounova díla je svědectvím nejen o autorovi, ale také o době. Podle literárních vědců byl Kapoun sice především básníkem stálého roznícení nad ženskou krásou, všímal si však společenských námětů a psal i angažovanou poezii.

Ve výboru je báseň odrážející smrt Tomáše Garrigua Masaryka i poválečné chvály na Rudou armádu.

Dobový kontext dokreslují fotografie, faksimile dokumentů, honorářové smlouvy, partitury zhudebněných básní. Součástí knihy je také dopis od Milana Kundery nebo nekrolog od Jana Skácela.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist